Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza
Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza

Galeria Sztuki XX wieku znajduje się przy ul. Zamoyskiego 2 w Zakopanem w wybudowanej w latach 1894 – 1895 willi Oksza zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim.

Willa Oksza jest filią Muzeum Tatrzańskiego od 2008 roku. W 2010 roku rozpoczęto jej remont i prace konserwacyjne a w 2011 roku otworzono Galerię Sztuki XX wieku.

Wystawy prezentowane w Galerii Sztuki XX wieku ukazują twórczość zakopiańskiej kolonii artystów a także artystów dla których Tatry i góralszczyzna stanowiły ważną inspirację przy tworzeniu swoich prac.

Na stałe w ekspozycji galerii znajduje się wystawa „Artyści i sztuka w Zakopanem” bazująca na kolekcji własnej Muzeum Tatrzańskiego, uzupełniona kilkoma eksponatami, stanowiącymi wypożyczenia lub depozyty.

Wystawa obejmuje malarstwo, grafikę, afisze, plakaty, rysunek, rzeźbę i fotografię oraz sztukę użytkową. Można podziwiać prace takich artystów jak; Jan Szczepkowski, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Jana Rembowskiego, Rafała Malczewskiego, Stanisława Gałka i Jana Gąsienicy Szostaka; portrety psychologiczne Stanisława Ignacego Witkiewicza; rzeźby – Konstantego Laszczki, Wojciecha Brzegi, Stanisława Sobczaka, Jana Szczepkowskiego oraz Zofii Stryjeńskiej; kilimy i koronki, artystyczne snycerstwo i wiele innych eksponatów. Wyświetlane są także kadry z archiwalnych filmów.

W ostatniej sali na ścianach wiszą zdjęcia i portrety ze słynnej zakopiańskiej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicza. Wszystkie prace, które znalazły się w Okszy, powstały lub były inspirowane Zakopanem lub Tatrami.

Willa Oksza jest jednym z najlepiej zachowanych budynków w stylu zakopiańskim i jednym z nielicznych, które można podziwiać również od wewnątrz, dzięki utworzonej w nim galerii będącej najbardziej multimedialną filią Muzeum Tatrzańskiego.

Willa Oksza Zakopane Adres:

ul. Zamoyskiego 2 w Zakopanem

Willa Oksza Zakopane Godziny otwarcia:

Galeria Sztuki XX wieku Willa Oksza jest czynna w dniach:
środa-sobota 10:00-18:00
niedziela 11:00-16:00

Galeria Sztuki XX wieku Willa Oksza Bilety: 

bilet normalny 7,00 zł
bilet ulgowy 5,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza
4.9 (97.89%) 19 votes

CO O TYM SĄDZISZ ?

Please enter your comment!
Please enter your name here