Krupówki

Krupówki

Krupówki
Krupówki

Krupówki to bez wątpienia najbardziej znana ulica Zakopanego przebiegająca przez centrum miasta. Zaczyna się na skrzyżowaniu z ulicą Nowotarską i biegnie około 1100 metrów na południe do ulicy Zamoyskiego.

Nazwa ulicy pochodzi od polany Krupówki przez którą przebiega.

Dawniej Krupówki były niewielką ścieżką łączącą Nawsia, mieszczącego się przy ulicy Kościeliskiej w Zakopanem z miejskimi kuźniami w dolnej części miasta.

W 1878 roku na Krupówkach został wybudowany pierwszy dom używany jedynie w czasie sezonu letniego należący do letnika – Walerego Elijasza.

Oficjalnie Krupówki stały się ulicą dopiero w 1870 roku.

21 stycznia 1899 roku na Krupówkach doszło do poważnego pożaru w wyniku, którego spłonęło wiele drewnianych domów. W ich miejsce postawiono murowane kamienice.

Na Krupówkach obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów mechanicznych dzięki czemu Krupówki mają charakter deptaka po którym możesz swobodnie spacerować całą szerokością ulicy. Po obu stronach zlokalizowane są liczne sklepy, knajpy, restauracje oraz karczmy. Oprócz tego na Krupówkach możesz spotkać stoiska z oscypkami, baców oferujących przejazdy dorożką konną czy „ulicznych artystów” dających pokazy przechodniom i oferujących swoje usługi.

krupówki

W latach dziewięćdziesiątych Krupówki przeszły gruntowny remont, gdzie wykonano nową nawierzchnię z kostki, ustawiono nowe latarnie oraz ławki na których możesz przysiąść.

Giewont z Krupówek
Giewont z Krupówek

W połowie Krupówek rozciąga się widok na Giewont zwanym Śpiącym Rycerzem.

Krupówki Atrakcje

Krupówki a właściwie spacer po nich już sam w sobie może być atrakcją. Oprócz tego na Krupówkach znajduje się wiele obiektów, które dodatkowo stanowią atrakcję Krupówek.

 

Muzyka grana na żywo przez kapele góralskie w karczmach

Parking dla górali z dorożkami konnymi oferującymi przejazdy po Zakopanem

Stoiska z upominkami i pamiątkami oraz oscypkami

Na Krupówkach znajdują się liczne stoiska z upominkami, pamiątkami a także serami w tym oscypkami. Jeśli chodzi o zakup oscypków pamiętaj, że oryginalny oscypek możesz kupić tylko od maja do października, ponieważ wtedy jest pozyskiwane mleko od owiec…

Sanktuarium Najświętszej Rodziny przy Krupówki 1A

Kościół Najświętszej Rodziny znajdujący się na początku Krupówek został konsekrowany 16 września 1899 roku i jest jednym z kilku zabytkowych kościołów w Zakopanem.

Kościół Najświętszej Rodziny został wybudowany w stylu neoromańskim natomiast jego wnętrze stanowi połączenie nurtów – neoromańskiego, stylu zakopiańskiego i tzw. sposobu zakopiańskiego.

Kościół Najświętszej Rodziny posiada m.in. wspaniały trzyczęściowy ołtarz główny z rzeźbą Świętej Rodziny oraz scenami Zwiastowania i nawiedzenia św. Elżbiety a także zabytkową kaplicę Św. Jana Chrzciciela wykonaną w stylu zakopiańskim.

Godziny odprawiania Mszy św. w kościele Najświętszej Rodziny przy Krupówkach:
Niedziele i święta – 6:30, 8:00, 9:30, 11:00, 12:30, 15:00, 17:00, 19:00
Dni powszednie – 6.30, 7.00, 8.00, 8.30 i 19.00

Sanktuarium Najświętrzej Rodziny
Sanktuarium Najświętrzej Rodziny

 

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego przy Krupówki 10

Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego przy Krupówki 10 jest jednym z najstarszych muzeów regionalnych w Polsce, które zostało powołane przez Towarzystwo Muzeum Tatrzańskiego w 1889 r. Ekspozycja muzeum podzielona jest na trzy części: historyczną, etnograficzną (typową dla Podhala, Spiszu i Orawy) oraz przyrodniczą obejmującą m.in. zbiory ok. 230 gatunków ptaków i ssaków.

Ceny za wstęp: bilet normalny 7 zł, bilet ulgowy 5,5 zł

Godziny otwarcia: środa – sobota 9-17, niedziela 9-15

Dworzec Tatrzański przy Krupówki 12

Dworzec Tatrzański mimo swojej nazwy nigdy nie był dworcem kolejowym a pełnił funkcję pierwszego zakopiańskiego domu kultury i zarazem jest najstarszym działającym polskim klubem muzycznym. Oficjalnie Dworzec Tatrzański funkcjonuje od 30 lipca 1882 roku i do dziś jest miejscem spotkań…

Dworzec Tatrzański
Dworzec Tatrzański

Miejska Galeria Sztuki w Zakopanem przy Krupówki 41

Miejska Galeria Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego jest jedną z najstarszych galerii sztuki w Polsce. W Galerii prezentowana jest głównie współczesna Polska sztuka. Jest także miejscem spotkań autorskich, pokazów filmowych o sztuce, wieczorów poezji a także koncertów kameralnych i okolicznościowych.

Godziny otwarcia Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego:

Wtorek-piątek: 10-18

Sobota-niedziela: 10-16

Miejska Galeria Sztuki Zakopane
Miejska Galeria Sztuki Zakopane

 

Wystawa Figur Woskowych EXPO przy Krupówki 62

Wystawa figur woskowych EXPO posiadająca ponad 60 figur w skali 1:1 znanych ludzi z Polski i ze świata.

Wystawa Figur Woskowych Zakopane
Wystawa Figur Woskowych Zakopane

 

Letnia Zabawa dla Dzieci przy Krupówki 71

Letnia zabawa dla dzieci to park rozrywki zawierający liczne atrakcje m.in. euro bungee, kule wodne, tor pontonowy, mini park linowy, możliwość jazdy mini autkami i quadami lub pływania pływania łódeczkami.

Czynne od maja do września, codziennie od 10 do 18

Letnia Zabawa Dla Dzieci Krupówki
Letnia Zabawa Dla Dzieci Krupówki

 

Snow Park dla Dzieci przy Krupówki 73

Snow Park dla dzieci to zimowy park rozrywki dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

 

Lodowisko Tatra Ice przy Krupówki 73

Lodowisko Tatra Ice to odkryte lodowisko posiadające sztucznie mrożoną taflę dzięki czemu możesz jeździć na łyżwach nawet, gdy aura na zewnątrz nie jest zimowa. Na lodowisku możesz korzystać z własnych łyżew lub wypożyczonych w znajdującej się przy lodowisku, wypożyczalni. Lodowisko jest czynne w okresie zimowym – codziennie od 10 do 22.

Lodowisko Tatra Ice Krupówki
Lodowisko Tatra Ice Krupówki

Dom do góry nogami

Niedaleko Krupówek (około 200 metrów od Krupówki 55) na Alei 3-go Maja (przy skrzyżowaniu z ulicą Stanisława Staszica) znajduje się dom do góry nogami, który możesz zwiedzać całą rodziną wraz z dziećmi.

krupówki dom do góry nogami

Góralski Ślizg

Około 50 metrów od Krupówek w stronę Gubałówki przy ulicy Na Gubałówkę 34 znajduje się Góralski Ślizg , który jest 8-torową zjeżdżalnią dla dzieci oraz rodziców z dziećmi a nawet dorosłych.

Krupówki Zdjęcia Zimą

Krupówki Zdjęcia

Krupówki Mapa

Krupówki Zakopane GPS: 49°17′37,6″N 19°57′13,5″E

Krupówki
5 (99.06%) 64 votes

CO O TYM SĄDZISZ ?

Please enter your comment!
Please enter your name here