Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma

Karol Szymanowski
Karol Szymanowski

Karol Szymanowski

Karol Szymanowski żyjący w latach 1882-1937 był kompozytorem, pisarzem, pianistą i krytykiem muzycznym. Często przebywał w Zakopanem gdzie na stałe zamieszkał od 1930 roku w wynajmowanej Willi „Atma”.

Karol Szymanowski rozwijał swoje zdolności muzyczne od najmłodszych lat. Wprowadził do swoich dzieł motyw polskiego folkloru, głównie podhalańskiego i kurpiowskiego co zaowocowało wytworzeniem własnego stylu muzycznego.

Karol Szymanowski napisał 79 utworów muzycznych, w tym 29 pieśni, 17 utworów na fortepian, 11 utworów muzyki kameralnej, 6 utworów chóralnych oraz 5 utworów orkiestrowych, 4 symfonie, 2 balety, 2 koncerty, 2 opery i 1 operetkę.

Karol Szymanowski to najwybitniejszy polski kompozytor I połowy XX wieku będący jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiego modernizmu.

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma
Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma

Muzeum Karola Szymanowskiego będące oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie znajduje się w Willi Atma w Zakopanem gdzie Karol Szymanowski spędził ostatnie lata życia.

Willa Atma wybudowana jest w typowym zakopiańskim stylu i przez wiele lat pełniła funkcję pensjonatu

Muzeum Karola Szymanowskiego dostarcza informacji o artyście w tym jego twórczości, miejscu w polskiej kulturze oraz związkach z Podhalem a całe muzeum jest niczym hołdem dla kompozytora za twórczość polskiej kultury. Zbiory Muzeum Karola Szymanowskiego obejmują pamiątki, fotografie, rękopisy, książki, listy, portrety oraz księgozbiór kompozytora a także gablotę, w której znajduje się ekspozycja odznaczeń przyznanych Karolowi Szymanowskiemu. Do przyznanych odznaczeń należy m.in. Krzyż Komandorski polonia restituta, gwiazda orderu polonia restituta, order legii honorowej (Francja), order korony włoskiej oraz  złoty krzyż zasługi. Dla zwiedzających Muzeum Karola Szymanowskiego dostępne są cztery pomieszczenia.

Pierwszy pokój przedstawia wystawę fotografii dotyczących całego życia kompozytora.

W drugim pokoju stoi fortepian, oraz zdjęcia jego znajomych i przyjaciół. Zobaczyć na nich można wiele znanych postaci, są wśród nich Iwaszkiewicz, Kasprowicz i Witkacy.

W trzecim pomieszczeniu będącym jadalnią zgromadzono osobiste przedmioty i pamiątki po kompozytorze. W oszklonych szafach można zobaczyć ubranie koncertowe kompozytora, karty do pasjansa, ołówek, jego książki, obrazy oraz nuty.

W czwartym pokoju będącym gabinetem stoi pianino na którym grywał i komponował artysta.

W 1977 roku w willi Atma utworzono siedzibę Ogólnopolskiego Towarzystwa Muzycznego im. Karola Szymanowskiego, które często w tym miejscu organizuje koncerty muzyki kameralnej i festiwale muzyczne.

Rok 2007 został uznany rokiem Karola Szymanowskiego będąc 70 rocznicą śmierci i 125 rocznicą urodzin artysty.

Wystawę wzbogacono o dotykowy ekran na którym wyświetlana jest prezentacja obejmująca siedem tematów: kronika życia, rodzina, przyjaciele, spotkania z Zakopanem, w kręgu idei oraz twórczość a także można usłyszeć fragment wywiadu Karola Szymanowskiego, który odbył się w przeddzień światowej premiery opery „Harnasie”.

Willa Atma Adres:

Willa Atma Godziny otwarcia:

Muzeum Karola Szymanowskiego jest czynne w dniach: wtorek-niedziela: 10.00-17.00 (Ostatnie wejście na 30 minut przed zamknięciem)

Willa Atma Cennik:

  • normalny – 9 zł
  • ulgowy – 5 zł
  • dzieci do 7 lat – wstęp bezpłatny
  • uczniowie i studenci do 26 lat – 1 zł
  • wykładowcy, studenci, doktoranci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – 1 zł
  • rodzinny (maks. 5 osób w tym min. 1 dziecko do 18 r.ż.) – 19 zł
  • grupowy normalny (min. 15 osób) – 7 zł
  • grupowy ulgowy (min. 15 osób) – 4 zł
  • niedziela – dzień wolnego wstępu na ekspozycje stałe

Muzeum Karola Szymanowskiego Willa Atma
4.9 (97.65%) 17 votes

CO O TYM SĄDZISZ ?

Please enter your comment!
Please enter your name here