Chata Sabały Zakopane

Chata Sabały Zakopane
Chata Sabały Zakopane

Sabała a właściwie Jan Krzeptowski był honorowym przewodnikiem tatrzańskim, znanym gawędziarzem, muzykantem oraz pieśniarzem. Towarzyszył podczas wypraw w Tatry między innymi Tytusowi Chałubińskiemu i Stanisławowi Witkiewiczowi a dla goszczących w Zakopanem turystów stał się symbolem góralszczyzny. Sabała był ojcem chrzestnym Witkacego.

Chata Sabały popularnie zwana Sabałówką znajduje się przy ul. Krzeptówki 17 w Zakopanem i jest udostępniona dla zwiedzających. Z budowlanego punktu widzenia jest najstarszym typem budownictwa góralskiego. Chata została zbudowana na planie prostokąta z drewna w konstrukcji zrębowej o układzie sień – izba – komora. Pod koniec XIX wieku chatę powiększono dobudowując dwie przybudówki.

W ekspozycji chaty Sabały znajduje się sprzęt używany przez rodzinę Sabały a także oryginalne skrzypce na których grywał.

Chata Sabały znajduje się na szlaku architektury drewnianej do której należą zabytki architektury dawnej wsi. Jest także wpisana do międzynarodowego spisu zabytków UNESCO.

Chata Sabały Adres:

ul. Krzeptówki 17 Zakopane

Chata Sabały Godziny Otwarcia:

W okresie letnim:
10:00 – 18:00

W innych terminach: po wcześniejszym ustaleniu telefonicznie

Chata Sabały Kontakt:

Telefon – 18 20 70 971

 

Chata Sabały Mapa

 

Chata Sabały Zdjęcia

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here