Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku
Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku

Cmentarz Zasłużonych Na Pęksowym Brzyzku został założony w 1848 roku i jest najstarszym cmentarzem w Zakopanem na którym najstarsze nagrobki liczą ponad 150 lat.

Przy wejściu do cmentarza znajduje się kościół pochodzący z 1847 roku pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej zwanym też Starym Kościołem.

Na cmentarzu znajduje się murowana kaplica Reginy i Pawła Gąsieniców pochodząca z 1810 roku – będąca najstarsza budowla sakralna w Zakopanem, obecnie pod wezwaniem św. A. Świerada i św. Benedykta.

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku liczy około 500 grobów i otoczony jest kamiennym murem

Cmentarz na Pęksowym Brzyzku został wpisany do rejestru zabytków jeszcze przed II wojną światową, dokładnie w 1931 roku.

Nazwa cmentarza pochodzi od jego fundatora Jana Pęksy, natomiast brzyzek oznacza w gwarze góralskiej urwisko nad potokiem.

Od lat dwudziestych XX wieku chowano tu tylko osoby zasłużone dla Zakopanego, Tatr i Podhala. Spoczywają w nich wybitni mieszkańcy Podhala, między innymi;

a także przewodnicy i ratownicy górscy, sportowcy oraz osoby, które wpisały się na w historię Zakopanego.

Cmentarz Zasłużonych Na Pęksowym Brzyzku w większości składa się z nagrobków będącymi niepowtarzalnymi dziełami sztuki, wykonanymi w drewnie, kamieniu oraz metalu a także rzeźbionymi motywami podhalańskimi, malowanymi na szkle. Wiele nagrobków zostało wykonane przez cenionych artystów np. Władysława Hasiora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here