Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów
Dolina Pięciu Stawów

Dolina Pięciu Stawów położona jest na na wysokości ok. 1625–1900 m n.p.m.

Dolina Pięciu Stawów ma długość 4 km i zajmuje 6,5 km kwadratowego powierzchni Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dolina Pięciu Stawów nazwę zawdzięcza jeziorom, które znajdują się na jej terenie.

 

W Dolinie Pięciu Stawów występują takie jeziora jak:

Przedni Staw

Mały Staw

Wielki Staw

Czarny Staw

Zadni Staw

Wole Oko

Jak widać stawów w Dolinie Pięciu Stawów jest sześć, a to dlatego, że najmniejsze – Wole Oko okresowo wysycha przez co nie zostało uwzględnione w nazwie doliny.

Dolina Pięciu Stawów od 1968 roku po wykupie lub wywłaszczeniach ziem od prywatnych właścicieli, którzy prowadzili wypas na jej terenie w całości stała się własnością Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od tego czasu pasterstwo na terenie Doliny Pięciu Stawów nie jest prowadzone.

Dolina Pięciu Stawów bez wątpienia jest jedną z najpiękniejszych dolin w całych Tatrach.

    Jest to zasługą głównie wysokich szczytów otaczających dolinę, wspomnianych jezior,       a także występujących gatunków bardzo rzadko spotykanych roślin, takich jak tojad kosmaty, gnidosz Hacqueta, warzucha tatrzańska, saussureja wielkogłowa, jarząb nieszpułkowy, turzyca Lachenala, turzyca skąpokwiatowa czy ukwap karpacki.

Oczywiście na terenie Doliny Pięciu Stawów zamieszkują liczne zwierzęta takie jak niedźwiedzie, kozice, jelenie, świstaki czy bardzo rzadko spotykane rysie.

Dolina Pięciu Stawów Schronisko

W Dolinie Pięciu Stawów znajduje się najwyżej położone w Polsce schronisko górskie.

W Dolinie Pięciu Stawów przy północnym brzegu Przedniego Stawu Polskiego położone jest schronisko PTTK imienia Leopolda Świerza.

Schronisko PTTK znajduje się na wysokości 1671 m n.p.m. i jest to najwyżej położone schronisko w polskiej części Tatr.

Schronisko znajdujące się w obecnej formie wybudowane zostało w latach 1948–1953.  Jest piątym z kolei schroniskiem w Dolinie Pięciu Stawów.

Schronisko posiada 67 miejsc noclegowych w pokojach 2, 4, 6, 7, 8, 10-osobowych.

Schronisko oferuje także bezpłatne przechowanie bagażu, bufet, salę jadalną, kuchnię turystyczną dla turystów z własnym jedzeniem oraz wypożyczalnię sprzętu do turystyki zimowej w tym narty turowe.

W schronisku działa Szkoła Górska 5+ organizująca szkolenia oraz kursy lawinowe, kursy turystyki wysokogórskiej i turystyki zimowej.

Do Schroniska w Dolnie Pięciu Stawów nie prowadzi żadna przejezdna droga dla samochodów, dlatego w górnej części Doliny Roztoki zainstalowano wyciąg towarowy, który zaopatruje schronisko w niezbędne produkty.

Dolina Pięciu Stawów Ile Się Idzie?

Aby przejść całą trasę z Palenicy Białczańskiej przez Dolinę Roztoki do Schroniska w Dolinie Pięciu Stawów i z powrotem trzeba liczyć około 5 godzin (bez odpoczynków).

Dolina Pięciu Stawów Z Dzieckiem

Dolina Pięciu Stawów będzie odpowiednia dla dzieci w wieku od 6-7 lat. Należy pamiętać, że to wycieczka na cały dzień, a podane czasy przejścia na mapach pomnożyć przez 1,5x albo 2x.

Przechodząc do Morskiego Oka przez Szpiglasową Przełęcz wymaga przejścia po łańcuchach co może być trudne i zalecane jedynie dla odważnych dzieci.

Pozostałe części trasy nie powinny sprawić trudności.

Dolina Pięciu Stawów Mapa

Dolina Pięciu Stawów Zdjęcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here