Dom Muzealny Ornak

Dom Muzealny Ornak
Dom Muzealny Ornak

Dom Muzealny Ornak to willa wybudowana w 1902 roku w stylu zakopiańskim stworzonym przez Stanisława Witkiewicza jako narodowy styl polski.

Wewnątrz willi znajdują się 4 duże sypialnie, salon, weranda z wyjściem do ogrodu, w pełni wyposażona kuchnia, 4 łazienki i sauna.

Wszystkie zgromadzone przedmioty będące eksponatami – meble, obrazy, zdjęcia (za wyjątkiem takich elementów wyposażenia jak pościel, narzuty, zasłony) zostały wykonane w okresie pomiędzy XIX a XX w.

W sypialni od strony południo-wschodniej zwanej pokojem sasankowym znajdują się łóżka pochodzące z willi „Atma” zrobione  w latach 1910 – 1920 przez Jana Walczaka. Oprócz tego znajduje się wyjątkowo piękny, o oryginalnej konstrukcji, okrągły stolik jesionowy z czterema krzesłami wykonany w słynnej Szkole Przemysłu Drzewnego przez Antoniego Szczerbę.

W sypialni od strony południowo-zachodniej zwanej pokojem szafranowym znajdują się witkiewiczowskie łóżka, zdobione w ornamenty o motywach roślinnych, szczególnie „leluji” (lilji). Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wyjątkowo piękną, toaletkę (wykonaną najprawdopodobniej w latach 20-tych XX w) z lustrem, bogato zdobioną zarówno motywami roślinnymi jak i geometrycznymi (gwiazda gotycka). Jej prostokątny blat podparty jest w trzech narożnikach z kolejnym typowym dla stylu zakopiańskiego motywem promieni słonecznych.

Wyposażenie pokoi werandowego i kominowego jest typowo zakopiańskie. Kredens, stół, zegar – to meble pochodzące z katalogu Wojciecha Brzegi – niezwykle zasłużonego dla stylu zakopiańskiego artysty, współpracownika Stanisława Witkiewicza, wykonane we wczesnym okresie stylu zakopiańskiego (1905-1915).

W werandzie i sypialniach zachowały się czynne piece a także oryginalne wiszące lampy naftowe.

W Domu Muzealnym Ornak możesz nocować dzięki czemu niemal przeniesiesz się w czasie o ponad 100 lat…

Willa Ornak Zakopane – ulica Grunwaldzka 20

Telefon: 18 201 56 79

 

Dom Muzealny Ornak Mapa

 

Dom Muzealny Ornak Zdjęcia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here