Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży?

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży?

Podróżowanie nieodłącznie związane jest z robieniem zdjęć a aparat fotograficzny jest naszym nieodłącznym elementem życia. Obecnie aparat fotograficzny jest na wyciągniecie ręki chociażby w popularnych smart fonach, który każdy nosi przy sobie po specjalistyczne aparaty fotograficzne czyli profesjonalne lustrzanki.

Chcemy zatrzymać czasuchwycić chwilę w której się znaleźliśmy i utrwalić to za pomocą zdjęcia, które przekaże emocje i związaną z nim historię. Aby tak było należy chwilę zatrzymać się przy zdjęciu i spojrzeć na nie z większą uwagą i docenić niepowtarzalny kunszt za którym stoi.

Obecnie ilość wrzucanych zdjęć na portale społecznościowe może przyprawić o ból głowy. Tylko czy za ilością zdjęć idzie też jakość ? Jak zrobić wyjątkowe zdjęcia w podróży, które będą warte pokazania innym ?

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży
Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży

1. Zadbaj o aparat

Sprawny aparat to aparat gotowy do użycia w każdym momencie. Przede wszystkim zadbaj o zasilanie oraz wyczyść obiektyw i matrycę. Zabrudzony obiektyw np. w postaci plamki sprawi, że na każdym zdjęciu będzie widoczna plama. Mała chusteczka z mikrofibry powinna poradzić sobie z większością zabrudzeń obiektywu. Matryca może wymagać przedmuchania sprężonym powietrzem lub czyszczeniem przez serwis. Szczególnie uważaj podczas zmiany obiektywów na zabrudzenia i zanieczyszczenia. Zadbaj o dodatkowy zasilacz lub powerbank aby w najlepszym momencie do zdjęć nie za brakło Ci zasilania a gdy już masz energii pod dostatkiem pomyśl o dodatkowej karcie pamięci dla nowych zdjęć. Dla większych i przy tym cięższych aparatów warto mieć dedykowany pokrowiec lub nawet plecak, dzięki czemu będziesz nosić aparat wygodnie i bezpiecznie.

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży
Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży

2. Statyw to podstawa

Najlepsze zdjęcia krajobrazów o wschodzie lub zachodzie słońca powstają na statywie, które są naświetlone w długim czasie. To samo dotyczy zdjęć robionych w nocy. Niestety nie jesteś w stanie zrobić doskonałego zdjęcia z ręki ponieważ zdjęcia wyjdą poruszone. Chcesz zrobić wyjątkowe zdjęcia ? Korzystaj ze statywu.

3. Sprawdź prognozę pogody

Sprawdź prognozę pogodę przed planowanym robieniem zdjęć. Będziesz wiedział/a mniej więcej czego się spodziewać i czy w ogóle warto wychodzić robić sesję. Oczywiście w górach warunki szybko ulegają zmianie i musisz być zawsze przygotowany/a na opady. Pamiętaj o ochronie sprzętu przed warunkami atmosferycznymi.

4. Wstawaj wcześnie lub czekaj do późna

Tak jak słońce zmienia swoje położenie tak światło w ciągu dnia zmienia swoją barwę. Ciepłe barwy i delikatne cienie otrzymasz ok. 30-45 minut po wschodzie i tyle samo przed zachodem słońca. To idealna pora na najlepsze zdjęcia. Oczywiście wiążę się to z wczesnym wstawaniem lub wracaniem w ciemności…

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży
Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży

5. Zadbaj o światło

Naświetlenie zdjęcia czyli ekspozycja wpływa na jakość zrobionego zdjęcia. Dobrze oświetlone zdjęcie nie jest za jasne ani za ciemne. Na ilość światła ma wpływ; czas naświetlania, czułość ISO oraz przesłona obiektywu. Zmieniaj parametry i wybierz optymalne aby zrobić wyjątkowe zdjęcia.

6. Używaj trybu RAW + JPG

Ten punkt dotyczy aparatów wyposażonych w ten tryb. Zdjęcia zrobione w trybie RAW+JPG zajmują dużo więcej miejsca niż podstawowe JPG jednak nie żałuj miejsca na karcie. Format RAW pozwala obrobić zdjęcia znacznie bardziej niż popularne JPG poprawiając cienie, usuwając szum, poprawiając kolory i dużo więcej. Obróbka surowych plików RAW jest możliwa nawet po latach kiedy np. nabierzesz wprawy lub oddasz zdjęcia profesjonaliście do obróbki.

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży
Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży

7. Pokaż świat takim jakim jest

Nie staraj się za wszelką cenę ukryć pewnych faktów czy niedoskonałości i upiększać miejsc na siłę. Czasami szczegół decyduje że zdjęcie się wyróżnia i przykuwa uwagę. Czasami “mistrzem” jest drugi plan…

8. Skręć z ustalonej trasy w boczną uliczkę

Często odbijając z utartych szlaków czyli w „bocznych” miejscach dzieje się prawdziwe życie dzięki czemu zobaczysz dużo więcej.

9. Szukaj przekazu

Zdjęcie to nie tylko rola estetyczna czyli to co widać na pierwszy rzut oka. Jaką historię możesz przekazać swoim zdjęciem ? Jaki głębszy przekaz kryje się w Twoim ujęciu ?

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży
Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży

10. Idealny moment

Zdjęcie to uchwycenie jednej chwili. Wyjątkowe zdjęcie to takie, które jest zrobione we właściwym miejscu o właściwym czasie. Czasami sekundy zmieniają całą kompozycje bezpowrotnie tracąc znaczenie dlatego musisz obserwować otaczający świat i “zatrzymać” go w idealnym momencie. Od Ciebie zależy gdzie kierujesz obiektyw i kiedy naciskasz migawkę.

11. Nie wszystko na raz

Robiąc zdjęcia dużym przedmiotom nie musisz uchwycić ich w całości. Staraj się uchwycić detal, który zadziała na wyobraźnię. Możesz także duże obiekty zestawić z człowiekiem, który będzie punktem odniesienia.

12. Fotografuj ludzi

Fotografując ludzi (za ich pozwoleniem) możesz uchwycić coś więcej np. historię czy kulturę danego miejsca.

13. Nie kasuj zdjęć

W małym ekranie podglądu apartu zdjęcie może wydawać się słabe. Jednak na ekranie komputera lub dopiero po obróbce RAWu może okazać się całkiem dobrym lub wręcz wyjątkowym. Dlatego jeżeli masz miejsce zostawiaj wszystkie zdjęcia do czasu przekopiowania do komputera i wtedy podejmij decyzję o kasowaniu.

14. Dla kogo robisz zdjęcia ?

Robisz zdjęcia dla siebie czy dla innych ? To co podoba się Tobie nie musi podobać się innym i jest to normalne, ponieważ każdy jest inny. Ważne czy robisz zdjęcia dla siebie czy dla innych ?

Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży
Jak Zrobić Wyjątkowe Zdjęcia W Podróży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here