Kuźnice

Kuźnice
Kuźnice

Kuźnice to dzielnica Zakopanego położona na wysokości ok. 1010 m n.p.m. znajdująca się w całości na terenie Tatr.

 

W Kuźnicach znajduje się m.in:

Zespół Dworsko-Parkowy im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego z  siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego

Pomnik “Prometeusz Rozstrzelany” – Pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskiej

Grób Nieznanego Sługi

Tama Pod Nosalem nad rzeką Bystra

Bacówka

Fontanna

Dolna stacja kolejki na Kasprowy Wierch

Kuźnice to także początek kilku szlaków w tym na Nosal, Nosalową Przełęcz oraz w dalszą część Tatr.

Kuźnice Atrakcje

Zespół Dworsko-Parkowy im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego

Zespół Dworsko-Parkowy im. Hrabiego Władysława Zamoyskiego posiadający park o powierzchni ponad 5 hektarów z siedzibą Tatrzańskiego Parku Narodowego w którym można zobaczyć: plenerową wystawę fotografii oraz dwie galerie (wstęp bezpłatny) – jedna prezentuje kolekcję wypchanych zwierząt Antoniego Kocyana, a druga poświęcona jest rodzinie Zamoyskich (zawiera piękne fotografie dawnego Zakopanego).

Kuźnice
Kuźnice

Siedziba Tatrzańskiego Parku Narodowego

W największym budynku zespołu dworsko-pałacowego w Kuźnicach znajduje się siedziba dyrekcji Tatrzańskiego Parku Narodowego. Początkowo budynek był siedzibą dyrekcji Hut Hamerskich. W latach 1892 – 1948 był siedzibą Szkoły Domowej Pracy Kobiet założonej przez Jadwigę Zamoyską z Działyńskich czyli matkę hrabiego Władysława Zamoyskiego. W latach 1951 – 2003 budynek stanowił sanatorium Zespołu Rehabilitacyjno-Ortopedycznego dla Dzieci i Młodzieży.

Kuźnice Siedziba TPN
Kuźnice Siedziba TPN

Kolekcja Antoniego Kocyana – Wozownia

Dzięki współpracy Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem z Tatrzańskim Parkiem Narodowym powstała kolekcja kręgowców Antoniego Kocyana (1836 – 1916).

Zakupienie kolekcji w 1888 roku zapoczątkowało działalność Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem która obejmuje blisko 400 okazów fauny, zbieranych przez Antoniego Kocyana po północnej stronie Tatr.

Dominującą część kolekcji stanowią patki gatunków typowych dla Tatr np. płochacza halnego, pomurnika, siwerniaka, kozicę, świstaka, ale także te, które pojawiały
się w Tatrach sporadycznie, między innymi nura czarnoszyjego, różne
gatunki czapli, perkozy oraz wyjątkową rzadkość – sępa płowego.

W drugiej połowie XIX wieku pracował w Kuźnicach i z tego okresu pochodzi jego kolekcja kilkuset spreparowanych zwierząt, w tym wielu gatunków ssaków (między innymi niedźwiedzie, wilki, rysie, kozice, świstaki) oraz ptaków (wśród nich płochacz halny, pomurnik, siwerniak, perkoz, nur czarnoszyi, sep płowy, sowy, czaple, orły, różne gatunki ptaków drapieżnych i wiele innych). Ekspozycja w Wozowni zawiera 250 spośród 400 okazów zwierząt będących własnością Muzeum Tatrzańskiego. Pozostałe znajdują się w muzeach w Polsce i na Słowacji. Wstęp bezpłatny.

Godziny otwarcia:

styczeń – kwiecień:  8:00 – 15:00
maj: 8:00 – 16:00
czerwiec – sierpień:  9:00 – 17:00
wrzesień:  8:00 – 16:00
październik: 8:00 – 15:00
listopad – grudzień: 8:00 – 15:00 (w niedziele i poniedziałki: nieczynne)

Zamoyscy i ich dzieło – ekspozycja muzealna Tatrzańskiego Parku Narodowego

Budynek został wybudowany za czasów hrabiego Władysława Zamoyskiego, około 1895 roku i służył do przechowywania paszy dla zwierząt. Po I wojnie światowej budynek został rozbudowany i wyremontowany, a po II wojnie światowej urządzono w nim magazyn.

Obecnie w dawnym spichlerzu mieści się ekspozycja poświęcona rodzinie Zamoyskich i jej wkładowi w ochronę Tatr i rozwój Zakopanego. Wystawa zawiera między innymi bogatą galerię reprodukcji historycznych fotografii ukazujących Tatry, Zakopane i same Kuźnice, w czasach gdy ich właścicielem był hrabia Władysław Zamoyski.

Wstęp jest bezpłatny.

Godziny otwarcia:

styczeń – kwiecień:  8:00 – 15:00
maj: 8:00 – 16:00
czerwiec – sierpień:  9:00 – 17:.00
wrzesień:  8:00 – 16:00
październik: 8:00 – 15:00
listopad – grudzień:  8:00 – 15:00 (w niedziele i poniedziałki: nieczynne)

Pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskiej

Na Wielkiej Kuźnicka Polanie znajduje się pomnik Ofiar Zbrodni Hitlerowskiej czyli Pomnik “Prometeusz Rozstrzelany”. Pomnik został postawiony w 1964r. ku pamięci 20-stu Polaków rozstrzelanych na Wielkiej Polanie Kuźnickiej przez okupanta hitlerowskiego 30 maja 1944 r. Pomnik Prometeusz Rozstrzelany” zaprojektował Władysław Hasior.

Kuźnice Prometeusz Rozstrzelany
Kuźnice Prometeusz Rozstrzelany

Grób Nieznanego Sługi

Symboliczny grób nieznanego sługi przedstawia krzyż otoczony żelaznym ogrodzeniem. Pomnik pochodzi z 1839 roku i jest drugim po Kaplicy Gąsieniców najstarszym zabytkiem Zakopanego. Jest to symboliczny grób nieznanego sługi, który ocalił życie ówczesnemu właścicielowi dworskiemu przed śmiercią z rąk zbójników.

Napis na krzyżu brzmi „Oycze! W ręce Twe polecam ducha mojego!”

Kuźnice Grób Nieznanego Sługi
Kuźnice Grób Nieznanego Sługi

Bacówka

W Kuźnicach, odbijając kilkadziesiąt metrów od drogi głównej znajduje się bacówka, która jest bacówką najbliżej położoną Zakopanego. Bacówka należy do bacy z dwudziestoletnim stażem – Andrzeja Staszla „Furtka” którego wyrabianie oscypków jest pasją, a tajemnicą doskonałego smaku i zapachu produkowanych przez niego serów jest skrzętnie skrywana rodzinna receptura. W sezonie (maj-październik) w bacówce sprzedawane są oscypki.

Kuźnice Bacówka
Kuźnice Bacówka

Tama Pod Nosalem

W Kuźnicach płynie potok Bystra na którym znajduje się Tama Pod Nosalem

Kuźnice Tama Pod Nosalem
Kuźnice Tama Pod Nosalem

Fontanna

Fontanna była centralną częścią ogrodu przylegającego do nieistniejącego już dworu w Kuźnicach. Do czasów dzisiejszych zachowała się XIX-wieczna balustrada otaczająca fontannę, wykonana z surówki wytopionej w Kuźnicach z tatrzańskiego żelaza.

Kuźnice Fontanna
Kuźnice Fontanna

Kuźnice Kasprowy Wierch

W Kuźnicach znajduje się dolna stacja kolejki prowadzącej na Kasprowy Wierch.

Kuźnice 14, 34-500 Zakopane

Kuźnice Dolna Stacja Kolejki na Kasprowy Wierch
Kuźnice Dolna Stacja Kolejki na Kasprowy Wierch

Kuźnice Szlaki

Szlak z Kuźnic Na Kasprowy Wierch  przez Myślenickie Turnie

Szlak z Kuźnic na Nosal

Szlak z Kuźnic na Nosalową Przełęcz

Kuźnice Zdjęcia

Kuźnice Dojazd

W Kuźnicach obowiązuje zakaz ruchu dla pojazdów mechanicznych dlatego samochód możesz zostawić na parkingu wzdłuż ulicy Mieczysława Karłowicza. Możesz także dotrzeć do Kuźnic pieszo, z ronda Jana Pawła II skręcając w Przewodników Tatrzańskich – idź prosto do końca ulicy.

 

Kuźnice Mapa

Kuźnice Filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here