Teatr Witkacego w Zakopanem

Teatr Witkacego w Zakopanem

Stanisław Ignacy Witkiewicz
Stanisław Ignacy Witkiewicz

Stanisław Ignacy Witkiewicz

Stanisław Ignacy Witkiewicz żył w latach 1885 – 1939 z których większość spędził w Zakopanem będąc pisarzem, dramaturgiem, filozofem, krytykiem i malarzem. Zakopane stanowiło inspirację w tworzeniu dzieł gdzie pisał, malował pejzaże i fotografował. W prowadzonej firmie Portretowej od 1924 roku powstało około trzech tysięcy obrazów.

Stanisław Ignacy Witkiewicz uważany jest za jednego z najwybitniejszych pisarzy XX wieku. Większość z jego wspaniałych powieści i dramatów powstała w latach 1918 – 1926. W 1925 roku zainicjował powstanie Towarzystwa Teatralnego, gdzie reżyserował własne dramaty.

 

Teatr Witkacego w Zakopanem

Teatr Witkacego w Zakopanem
Teatr Witkacego w Zakopanem

Budynek teatru powstał w 1910 roku dla Zakładu Wodoleczniczego doktora Chramca. Z powodu kłopotów finansowych budynek został przejęty przez PCK w którym w późniejszych latach znajdowały się sanatoria oraz domy wypoczynkowe a dziś prosperuje hotel Chałubiński.

Założycielami teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza działającego od 1985 roku są absolwenci Wydziału aktorskiego i reżyserii dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie.

Mottem Teatru Witkacego są słowa Stanisława Ignacego Witkiewicza;

„Dzieło sztuki powinno być tak tajemnicze w swojej prostocie czy komplikacji, jak tajemniczym jest każde żywe stworzenie takie właśnie a nie inne. Jak kwiat wyrasta z danej rośliny, tak naturalnie powinno powstawać dzieło sztuki z człowieka”

Teatr Witkacego Aktorzy:

Obecny zespół aktorów teatru składa się z 14 aktorów m.in. Joanna Banasik, Łukasz Chojęta, Katarzyna Pietrzyk, Marek Wrona, Jaga Siemaszko.

Pierwszą sztuką wystawioną w teatrze było „Witkacy- Autoparodia”.

Założycielom teatru zależy na odkrywaniu i nawiązywaniu do dziedzictwa kulturowego prezentując różnorodny repertuar od Gombrowicza, Dostojowskiego do przedstawień stanowiących podstawę, czyli dramatów Witkacego.

W teatrze, poza spektaklami, odbywają się również koncerty, wystawy, festiwale ,spotkania aktorów z widzami oraz warsztaty.

Ogólnym tematem warsztatów jest odnalezienie równowagi ciała i duszy i mają na celu przybliżenie podstawowych technik pracy aktora, pracę nad koncentracją i pamięcią, pracę nad świadomością własnego ciała, naukę oddechu i poprawnej dykcji, zajęcia z interpretacji tekstu oraz ćwiczenia na pobudzenie wyobraźni i pamięci. Zajęcia odbywają się w grupach kilkunastoosobowych i prowadzone są w kierunkach ruchowych, głosowych, tekstowych i sceny Witkacego.

Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza znajduje się przy ul. Chramcówki 15 w Zakopanem

Bilety możesz kupić w teatrze na godzinę przed rozpoczęciem przedstawienia lub online na stronie internetowej  witkacy-bilety.interticket.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here