Toporowa Cyrhla Zakopane

Toporowa Cyrhla Zakopane

Toporowa Cyrhla Zakopane
Toporowa Cyrhla Zakopane

Toporowa Cyrhla jest najwyżej położoną (950-1040 m n.p.m.) dzielnicą Zakopanego, znajdująca się w odległości ok. 2,4 km na wschód od Jaszczurówki w kierunku Murzasichle.

Nazwa Toporowa Cyrhla pochodzi od góralskiego nazwiska „Topór” a słowo cyrhla pochodzi od starodawnej taktyki otrzymywania polan tzw. cyrhlenie.

Toporowa Cyrhla z racji swojego położenia dostarcza przepiękne widoki na Tatry. Dawniej miejsce słynęło z przepięknych pól krokusowych, których teraz na próżno szukać …

Ponad to w Toporowej Cyrhli znajduje się Kościół Rzymskokatolicki Pw. Miłosierdzia Bożego (Cyrhla 37, 34-500 Zakopane)

Toporowa Cyrhla Szlaki

Z Toporowej Cyrhli możesz udać się czerwonym szlakiem na Psią Trawkę lub zielonym na Wielki Kopieniec i Polanę Kopieniec.

Szlak Toporowa Cyrhla – Psia Trawka

Szlak z Toporowej Cyrhli na Psią Trawkę rozpoczyna się przy zachodnim krańcu Cyrhli w miejscu gdzie gruntowa droga odbija od ul. Oswalda Balzera w kierunku południowo-wschodnim nieco poniżej przystanku autobusowego i sklepu spożywczego w stronę Zakopanego. Początek szlaku przebiega wśród nielicznych zabudowań. Po lewej stronie drogi stoi bacówka. Po przejściu około 500 metrów wejdziesz do świerkowego lasu. Nieopodal znajduje się kasa biletowa Tatrzańskiego Parku Narodowego. Od tego miejsca szlak stromo wznosi się ku górze, wijąc się pomiędzy drzewami. Po około 40 minutach dotrzesz do rozwidlenia szlaków.

Zielony szlak prowadzi na Polanę Kopieniec i Wielki Kopieniec natomiast w lewo biegnie znakowana na czerwono trasa na Psią Trawkę w Dolinie Suchej Wody Gąsienicowej i Rówień Waksmundzką. Trzymaj się czerwonej trasy a po około 40 minutach znajdziesz się na psiej trawce.

Psia Trawka to miejsce, w którym szlak na Polanę Waksmundzką krzyżuje się z drogą jezdną Brzeziny – Hala Gąsienicowa. Dawniej znajdowała się w tym miejscu polana, która jednak po zakończeniu wypasu owiec szybko zarosła lasem. Stało tu także na przełomie XIX i XX wieku niewielkie schronisko Towarzystwa Tatrzańskiego, ale – ze względu na znikomą przydatność dla turystów – z czasem niszczało, aż wreszcie w okresie międzywojnia zostało całkowicie rozebrane. Nazwa tego miejsca pochodzi od psiej trawki, czyli charakterystycznego dla jałowych gleb gatunku trawy, który niegdyś, w okresie wypasu owiec, porastał polanę.

Szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec

Szlak z Toporowej Cyrhli na Wielki Kopieniec rozpoczyna się w tym samym miejscu co szlak na Psią Trawkę idąc tą samą drogą około 40 minut aż do rozwidlenia szlaków. Od rozwidlenia szlaków trzymaj się szlaku oznaczonego kolorem zielonym. Z czasem ścieżka wiedzie coraz bardziej pod górę, po 20 minutach kierując na skraj Polany Kopieniec (przeciwległa względem drogi z Jaszczurówki). Po niespełna godzinnej wędrówce wejdziesz na Polanę Kopieniec.

Polana Kopieniec (inaczej Polana pod Kopieńcem lub dawniej Skupniowa Polana), o powierzchni około 9 ha, położona jest na wysokości 1210–1250 m n.p.m. u stóp Wielkiego Kopieńca. Polana była intensywnie wypasana i wchodziła w skład Hali Kopieniec. Stały na niej liczne szałasy pasterskie – do dnia dzisiejszego zachowało się ich osiem. Prowadzony jest na niej kulturowy wypas owiec.

Szlak na szczyt Wielkiego Kopieńca odbija w prawo tuż przy północnym krańcu Polany Kopieniec. Skręć ostro w prawo a rozpoczniesz końcowe podejście na szczyt Wielkiego Kopieńca. Wędrówka po kamiennej drodze na szczyt trwa około 15 minut. Możesz także udać się do Jaszczurówki co powinno zająć ok. 1 godzinę i 10 minut.

Wielki Kopieniec
Wielki Kopieniec

Kopieniec jest szczytem o wysokości 1328 m n.p.m. wznoszącym się nad Polaną Kopieniec. Jego stoki schodzą do Doliny Chłabowskiej (od wschodu) oraz Doliny Olczyskiej (od zachodu). Od północnego zachodu sąsiaduje z nim szczyt Mały Kopieniec (1167 m n.p.m.), od którego oddzielony jest on Przełęczą Między Kopieńcami (1067 m n.p.m.).

Polana Kopieniec
Polana Kopieniec

Niegdyś cały Kopieniec wchodził w skład Hali Kopieniec i był wypasany, aż po sam szczyt. Jego nazwa pochodzi od „kopieńca”, słowa używanego w gwarze ludowej do określania obłej góry w kształcie kopy. Ze szczytu rozpościera się malownicza panorama całych Tatr – widać stąd jak na dłoni szczyty zarówno Tatr Wysokich jak i Tatr Zachodnich. Panorama z Kopieńca obejmuje m.in. Hawrań – najwyższy szczyt Tatr Bielskich, rozległy masyw Koszystej, grań Orlej Perci, Kościelec, Świnicę, Kasprowy Wierch, a na zachodzie Czerwone Wierchy i Giewont.

Polana Kopieniec
Polana Kopieniec

Toporowa Cyrhla Mapa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here