Sanktuarium na Wiktorówkach
Sanktuarium na Wiktorówkach zwane też Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr lub Sanktuarium Matki Bożej Jaworzyńskiej znajduje się w Dolinie Złotej tuż poniżej Rusinowej Polany na wysokości ok. 1145 m n.p.m.
Powstanie Sanktuarium na Wiktorówkach ma związek z objawieniem się Matki Boskiej, które miało miejsce w 1860 roku.
Według informacji spisanych przez ks. Szymona Kossakiewicza, 14-letniej pasterce Marysi Murzańskiej ukazała się Matka Boska prosząc o upominanie ludzi by nie grzeszyli i by pokutowali za własne winy. Objawienie nie zostało oficjalnie potwierdzone przez Kościół mimo to na drzewie w miejscu objawienia, zawieszono obrazek Matki Boskiej, który z czasem zastąpiono trwalszym – malowanym na szkle. Obecnie w miejscu gdzie Marysia miała objawienie umieszczono pamiątkową tablicę.
W 1921 roku gazda Jędrzej Budz-Wnęk wybudował kaplicę wraz z drewnianą rzeźbą figurki Matki Bożej, w której pierwsza msza święta została odprawiona przez ks. proboszcz Błażej Łaciak 2 lipca 1932 roku. Kaplica uległa zniszczeniu podczas burzy śnieżnej w 1936 roku. W tym samym roku górale odbudowali ją, a 4 października 1936 roku została ona poświęcona przez ks. Stanisława Foxa, który był tam nowym proboszczem. W 1959 roku opiekę nad kaplicą przejęli Dominikanie.
Obecnie drewniana figurka znajduje się na ołtarzu sanktuarium a kapliczka na zewnętrznej ścianie obecnej kaplicy.
Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach to niewielki drewniany kościół na kamiennej podmurówce wybudowany w stylu podhalańskim, przykryty dwuspadowym dachem z jednonawowym wnętrzem.
Wejście znajduje się od strony zachodniej, z krużganku otoczonego drewnianą balustradą. Wchodząc do kaplicy drewnianymi schodami mijamy nad głową ozdobne inskrypcje nad wejściem. Wnętrze kaplicy, wykonane również w drewnie, jest bogato zdobione, znajdziemy w nim zawsze świeże kwiaty. W zdobionym motywami góralskimi ołtarzu znajduje się drewniana figurka Matki Boskiej Królowej Tatr.
W budynku, na dole mieści się kuchnia turystyczna licznie odwiedzana przez turystów, w której można napić się ciepłej herbaty. Naprzeciwko kościoła stoi drewniana ambona – konfesjonał pokryta czterospadowym dachem, a po jej lewej stronie – kamienne ujęcie wody pochodzącej z pobliskiego źródełka. Wodzie z niego wypływającej przypisywane są właściwości lecznicze.
W kamiennym murze otaczającym kaplicę znajduje się symboliczny cmentarz ofiar Tatr – wmurowanych jest kilkadziesiąt tablic upamiętniających ludzi, którzy zginęli w górach. W otoczeniu sanktuarium znajduje się kilka kapliczek.
Kaplicę na Wiktorówkach wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła i to on w 1975 roku powierzył opiekę nad Kaplicą Zakonowi Dominikanów, który sprawuje ją do dzisiaj.
Na Wiktorówkach mieści się również placówka TOPR.
Sanktuarium na Wiktorówkach Msze Święte:
od lipca do września:
Niedziela:
9.00, 11.00, 13.00 i 17.00 Kaplica Wiktorówki
Dzień powszedni:
12.00 Kaplica Wiktorówki
od października do czerwca:
Niedziela:
9.00, 11.00 i 13.00 Kaplica Wiktorówki