Zakopane to stolica polskich Tatr, która przyciąga turystów przez okrągły rok. Sercem tego miasta jest ulica Krupówki. To deptak, przy którym mieszczą się niezliczone lokale gastronomiczne, luksusowe hotele, zabytkowe wille, sklepy z pamiątkami oraz inne atrakcje turystyczne. Nawet jeśli aura pogodowa w Zakopanym nie dopisuje, zawsze można liczyć na Krupówki, które przez cały rok oferują turystom szereg atrakcji. W niniejszym artykule powiemy kilka słów o historii tej ulicy, a także omówimy najważniejsze atrakcje turystyczne dostępne w okolicy.
Historia ulicy Krupówki
Ulica Krupówki w Zakopanem istniała już w XIX wieku. Powstała ze względu na hutę działającą w Kuźnicach. Pierwotnie Krupówki łączyły ze sobą Kuźnice oraz kościół przy ulicy Kościeliskiej. W 1870 roku Krupówki formalnie stały się ulicą, a w kolejnych latach systematycznie zyskiwały na znaczeniu. W 1878 roku Walery Eljasz wybudował tu pierwszy dom letniskowy. Zapoczątkowało to kolejne inwestycje, które sprawiły, że już na początku XX wieku Krupówki były ważnym ośrodkiem handlowym, usługowym oraz administracyjnym. Nazwa Krupówki pochodzi od polany, którą przecina ulica, a także od nazwiska rodziny Krupowskich, do których rzeczona polana należała.
Krupówki współcześnie
W 1992 roku zapoczątkowano modernizację, która nadała ulicy wygląd zbliżony do współczesnego. Przede wszystkim zmieniono nawierzchnię. W tym celu wydobyto spod dawnego asfaltu kostki czarnego bazaltu, szary granit oraz czerwone kostki betonowe i ułożono je w fantazyjne wzory. Przy ulicy zamontowano także charakterystyczne latarnie w formie pastorałów. Obecnie Krupówki stanowią najważniejszą atrakcję turystyczną Zakopanego. Przy deptaku mieszczą się: restauracje, sklepy, liczne stoiska, hotele, obiekty użyteczności publicznej. W okolicy położone są również liczne lokale rozrywkowe, w których można się dobrze bawić nawet przy niesprzyjającej pogodzie.
Najważniejsze atrakcje na Krupówkach
Ulica Krupówki jest postrzegana za najważniejsze centrum rozrywkowe w Zakopanym. To właśnie tutaj turyści spędzają najwięcej czasu, odwiedzając lokale gastronomiczne i rozrywkowe, a także sklepy. Krupówki to miejsce przesiąknięte wyjątkową historią i kulturą. Można tu zgłębić góralski folklor podziwiając zachowane w dobrym stanie zabytki architektoniczne. Dlatego też, nasz spis atrakcji dostępnych na Krupówkach podzieliliśmy na trzy kluczowe kategorie, a mianowicie: zabytki i ważne miejsca, lokale gastronomiczne, a także atrakcje rozrywkowe.
Zabytki i ważne miejsce
Zacznijmy od zabytków, pomników oraz innych ciekawych miejsc, które pomogą nam bliżej poznać góralski folklor i tradycję, a także miejscową architekturę. To właśnie za sprawą zabytkowych obiektów oraz przemyślanej infrastruktury ulica Krupówki posiada swój wyjątkowy klimat, którzy urzeka i rozkochuje w sobie turystów nie tylko z Polski, ale również z wielu innych zakątków świata.
Kościół Świętej Rodziny
Pierwotnie ulica Krupówki łączyła ze sobą kościół oraz hutę w Kuźnicach. Przy ul. Krupówki 1A mieści się Kościół Świętej Rodziny. Jest to najstarsza murowana świątynia w Zakopanym. Fundamenty pod kościół położył w 1877 roku ks. Józef Stolarczyk. Budowa świątyni trwała w latach 1879-1896. Projekt tego kościoła stworzył architekt Józef Pius Dziekoński. Istotną rolę przy sfinansowaniu tej inwestycji odegrała ofiarność parafian, ale również wsparcie hrabiego Władysława Zamoyskiego. Budynek wykonano w stylu neoromańskim, ale już w jego wnętrzu spotkamy się ze stylem zakopiańskim rozwijanym przez Stanisława Witkiewicza w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.
Muzeum Tatrzańskie
Przy ul. Krupówki 10 znajduje się główna siedziba Muzeum Tatrzańskiego im. dra Tytusa Chałubińskiego. Budynek, w którym mieści się muzeum zostało zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza i Franciszka Mączyńskiego. To miejsce, w którym można zgłębić wiedzę o kulturze Podhala, Spiszu oraz Orawy. Znajdują się tu zbiory z zakresu etnografii, geologii i biologii, jak również liczne działa sztuki: obrazy, grafiki, rzeźby i fotografie.
Dworzec Tatrzański
Dworzec Tatrzański (a także: Dwór Tatrzański, kasyno Towarzystwa Tatrzańskiego) to budynek, w którym mieścił się pierwszy zakopiański dom kultury. Pomimo swojej nazwy, budynek ten nigdy nie pełnił funkcji dworca. Budynek dwukrotnie spłonął w pożarze i dwukrotnie był odbudowywany (po raz ostatni w 1992 roku). Aktualnym właścicielem tego budynku jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze. Obecnie budynek pełni rolę domu kultury. Odbywają się tu m.in. wieczory filmowe, jak również spotkania ze znanymi artystami.
Pomniki na Krupówkach
Przy ulicy Krupówki 42 mieści się Pomnik Czytelnika. Powstał z okazji uczczenia 20-lecia „Tygodnika Podhalańskiego”. Jest to figura z brązu ukazująca górala siedzącego na ławeczce i czytającego gazetę. Projekt tego pomnika stworzył Karol Gąsienica-Szostak. Obok znajduje się oczko wodne z mostkiem. Na skrzyżowaniu Krupówek i Alei 3-go maja zlokalizowany jest Pomnik hrabiego Władysława Zamoyskiego zbudowany w 2003 roku. Ten pomnik zaprojektował Michał Gąsienica-Szostak.
Zabytkowe wille
Spacerując Krupówkami można podziwiać wiele innych zabytków architektury zachowanych w zakopiańskim stylu. Do najsłynniejszych willi na Krupówkach zaliczają się: Staszeczkówka, Poraj, Kasprowy Wierch oraz Zośka.
Lokale gastronomiczne na Krupówkach
Krupówki oferują wiele lokali gastronomicznych, w których skosztować możemy zarówno tradycyjne jadło góralskie, jak również dania z różnych zakątków świata. Nie brakuje także popularnych fast-foodów na czele z restauracją McDonald’s. Jeśli jednak zależy Ci na tym, aby skosztować na Krupówkach tradycyjnej kuchni góralskiej, miejscami godnymi polecenia są: Karczma Góraleczka, Karczma Góralska Pasja, Karczma Zapiecek, Bąkowo Zohylina Niżnio, Karczma Bacówka, Restauracja Poraj i Góralska Tradycja.
Atrakcje rozrywkowe
Zaletą urlopu w Zakopanym jest to, że nawet przy słabej aurze pogodowej znajdziemy tu wiele atrakcji, które nie pozwolą nam się nudzić. Coś dla siebie znajdą tu zarówno osoby młode, seniorzy, jak również całe rodziny z dziećmi. Poniżej prezentujemy kilka najciekawszych miejsc, które warto odwiedzić w trakcie pobytu w Zakopanym:
Myszogród
Myszogród to miejsce, które zasługuje na uwagę wszystkich sympatyków gryzoni. Można tu podziwiać ponad 1000 myszy różnych ras, które mają do dyspozycji miniaturowe domki składające się na całe wioski, a nawet własną kolej oraz ośrodek narciarski. Myszogród mieści się przy Krupówkach 81/B.
Piwne SPA
Przy uli. Krupówki 77 mieści się Beernarium Piwne Spa. Do dyspozycji odwiedzających pozostają: sauna, piwne kąpiele, degustacje, relaks na słomie oraz masaże. Ośrodek posiada pakiety zarówno dla dwojga, jak również dla większego grona przyjaciół.
Muzeum Oscypka
W bliskim sąsiedztwie Krupówek, przy ulicy Jagiellońskiej 28 mieści się Muzeum Oscypka. Odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej o historii i sposobie wytwarzania tego charakterystycznego, góralskiego przysmaku. Organizowane są również warsztaty, w ramach których każdy ma okazję zrobić własnego oscypka. To jedno z miejsc w Zakopanym, w którym można kupić prawdziwe oscypki.
Iluzja Park
Przy ul. Krupówki 12, w budynku Dworca Tatrzańskiego, mieści się Iluzja Park. Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce, w którym znajdziemy różnorodne sceny i wystawy ukazujące wpływ iluzji na percepcję człowieka. Do rozwiązania oczekują zagadki logiczne. Dużą popularnością cieszą się również pokazy z cewką Tesli. Iluzja Park liczy sobie dwa piętra i ponad 650 m2 powierzchni.
Dom do góry nogami
Miłośnikom iluzji optycznych polecić możemy także przechylony domek ustawiony do góry nogami. Jest on usytuowany w bliskim sąsiedztwie Krupówek, przy ulicy Staszica. Prowadzą do niego liczne kierunkowskazy. W środku możemy poczuć się naprawdę wyjątkowo, spacerując po suficie i przyglądając się wnętrzom od góry.
Wystawa Figur Woskowych EXPO
Jedną ze słynniejszych atrakcji przy Krupówkach jest Wystawa Figur Woskowych EXPO usytuowana przy ulicy Krupówki 60. Odnajdziemy tu super realistyczne figury woskowe celebrytów, artystów, sportowców oraz innych znanych osób.
Zbójnicka Kryjówka
Fanom rozrywek z dreszczykiem emocji możemy polecić Zbójnicką Kryjówkę, czyli Harnasiowy Dom Strachu. Atrakcja ta mieści się przy tym samym adresie, co wystawa figur woskowych, tyle tylko, że jest umiejscowiona pod ziemią. Panuje tu wyjątkowo mroczny klimat, a na odwiedzających czekają setki eksponatów oraz zaskakujące sytuacje, które mogą przestraszyć!
Salon Gier Game Planet
W Centrum Handlowym Krupówki 60 znajduje się Salon Gier Game Planet. Znajdziemy tu popularne gry zręcznościowe, symulatory, stoły do bilarda. Automaty hazardowe działają na zasadzie „Ticket Redemption”. Wygrywając możemy zgarnąć dodatkowe bilety na inne atrakcje.
Galerie sztuki
Do dyspozycji turystów zwiedzających Krupówki pozostaje także kilka galerii sztuki, a wśród nich: Galeria Rudolfa Krzyżaka, Miejska Galeria Sztuki im. Władysława Zamoyskiego, Art Gallery Yam czy też Galeria Rękodzieła Ludowego Podhala.
Ulica Krupówki – miejsce, które trzeba zobaczyć
Krupówki to wyjątkowe miejsce, które zawsze tętni życiem. Chociaż jest tu tłoczno i gwarno, każdego roku setki tysięcy ludzi przewijają się przez deptak, ciesząc się z wolnego czasu spędzanego w stolicy polskich Tatr. Niezależnie od tego, czy przybędziesz do Zakopanego zimą, aby cieszyć się sportami na śniegu, czy też latem, aby zdobywać tatrzańskie szczyty, na pewno będziesz przechodzić w okolicach Krupówek. Warto poświęcić chociaż chwilę, aby przejść cały deptak i przyjrzeć się dostępnym w tym miejscu atrakcjom. Nawet jeśli w żadnym z tych lokali nie zabawisz na dłużej, to sam spacer pozwoli wczuć się w klimat tego wyjątkowego miejsca i wykonać parę zdjęć. A skoro o zdjęciach mowa, na Krupówkach zawsze można zrobić zdjęcie z białym misiem oraz z prawdziwym góralem.