Rówień Krupowa czyli „zakopiański Central Park”
Rówień Krupowa to jedna z ważniejszych atrakcji turystycznych Zakopanego. Jest nazywana mianem zakopiańskiego Central Parku lub też zakopiańskich Błoni. Jest to obszar głównie parkowy, przy czym Dolna Rówień Krupowa jest dość mocno zurbanizowana. To idealne miejsce do spacerów i podziwiania panoramy Tatr z dominującym na Zakopanem Giewontem. Tereny te są również uwielbiane przez osoby aktywne, a także rodziny z dziećmi.
Czym właściwie jest Rówień Krupowa?
Rówień Krupowa to teren parkowy położony w samym sercu Zakopanego. Mieści się pomiędzy ulicami: Henryka Sienkiewicza, Nowatorską, Stanisława Witkiewicza oraz Aleją 3 Maja. Przez park biegną liczne drogi asfaltowe oraz gruntowe, a mniej więcej w połowie przecina go ul. Tadeusza Kościuszki, która stanowi granicę pomiędzy Dolną Równią Krupową i Górną Równią Krupową. Warto również zauważyć, że aktualnie Rówień Krupowa jest zaliczana jako Park Krajobrazowy. To rekreacyjne centrum Zakopanego z placami zabaw, dwoma stadionami, boiskami do gry, pomnikami, rzeźbami, licznymi dekoracjami, ławeczkami, a także charakterystycznym, drewnianym napisem „Zakopane” usytuowanym na tle Giewontu. To świetne miejsce do robienia zdjęć.
Historia Równi Krupowej
Dawniej Rówień Krupowa była terenami rolniczymi. Mieściły się tu pola uprawne oraz łąki. Nazwa pochodzi od nazwiska rodziny Krupów, byłych właścicieli tych ziem. Już pod koniec XIX wieku pojawiły się pierwsze plany, aby przeobrazić ten obszar w park miejski. Na początku XX wieku plany zostały wprowadzone w życie, a na terenie Równi pojawiły się pierwsze zabudowy. Głównie od strony wschodniej i zachodniej, wzdłuż potoków: Faluszowego i Bystrej. Plan zagospodarowania tego miejsca przeżył do dzisiaj – Rówień Krupowa jest zabudowana na obrzeżach, ale jej centrum nadal stanowią tereny zielone, które mają służyć rekreacji. Już w 1929 roku pojawiły się tutaj dwa stadiony: całoroczny oraz zimowy. Od 1977 roku Rówień Krupowa jest Parkiem Krajobrazowym.
Gdzie znajduje się Rówień Krupowa?
Granice Rówieni Krupowej wyznaczają ulice. Od strony wschodniej są to Chramcówki, od strony wschodnio-południowej Jagiellońska, a od strony zachodniej i północnej Aleje 3-go Maja, Na terenie samej Rówieni Krupowej znajduje się kilka ulic, z czego główna to ul. Tadeusza Kościuszki, która przedziela obszar na Rówień Górną oraz Rówień Dolną. W dużej mierze, tereny rekreacyjne mieszczą się na obszarze Górnej Równi Krupowej, podczas gdy większość zabudowań, w tym hotele i pensjonaty mieszczą się na terenie Dolnej Równi. Przy ulicy Tadeusza Kościuszki znajduje się również Urząd Miasta Zakopane. Od północy na południe przez Rówień przebiega ulica Henryka Sienkiewicza, która jest położona wzdłuż potoku Bystra. Warto również zauważyć, że nazwy mogą myć nieco mylące – Górna Rówień to część południowa, natomiast Dolna Rówień to część północna.
Najważniejsze atrakcje Równi Krupowej
Rówień Krupowa, zwłaszcza część południowa, to tereny parkowe, które służą do rekreacji. Nie brakuje tu licznych alejek, ławeczek, dekoracji, rzeźb i ozdób. Na terenie Rówieni Krupowej odbywają się liczne koncerty oraz wydarzenia okolicznościowe w plenerze. Dostępne są tu również dwa stadiony: całoroczny oraz zimowy. Popularne atrakcje Równi Krupowej warto omówić z zachowaniem podziału na Dolną Rówień Krupową oraz Górną Rówień Krupową.
Dolna Rówień Krupowa
Dolna Rówień Krupowa to część północna, bardziej zurbanizowana. Znajduje się tutaj chociażby Urząd Miasta Zakopane. W jego sąsiedztwie położona jest siedmiometrowa rzeźba „Orbita” wykonana w latach 70. ubiegłego wieku przez zakopiańskiego rzeźbiarza, Henryka Burzca. W Dolnej Równi Krupowej mieści się także charakterystyczny napis „Zakopane” wykonany z drewna. Został on ustawiony idealnie na tle Giewontu, dzięki czemu jest to bardzo popularne miejsce do robienia zdjęć. W nocy napis jest podświetlany, dzięki czemu, fantastyczne ujęcie można tu uzyskać przez całą dobę.
Dolna Rówień Krupowa jest chętnie odwiedzana przez rodziny z dziećmi, jako iż na jej terenie mieści się także popularny plac zabaw. Jego podłoże zostało wyłożone specjalnym materiałem, który ma amortyzować upadki. To sprawia, że jest on nazywany bezpiecznym placem zabaw. Znajdują się tu liczne domki, liny, mostki, tunele, zjeżdżalnie, huśtawki, piaskownice czy elementy wspinaczkowe. W okresie wiosenno-letnim mieści się tu również okresowe wesołe miasteczko. Dolna Rówień Krupowa jest bardziej zurbanizowana na obrzeżach. Mieszczą się tu liczne hotele, pensjonaty, restauracje, sklepy oraz inne obiekty użyteczności publicznej.
Górna Rówień Krupowa
Górna Rówień Krupowa to część południowa, położona bliżej masywu Tatr. Jest to również część bardziej zaciszna, pełna terenów zielonych przecinanych alejkami. Jedną z popularnych atrakcji tej części Równi jest Dom Do Góry Nogami. Na tych terenach odbywają się także liczne koncerty oraz wydarzenia kulturalne. Dość często organizowane są tu również wydarzenia na wzór jarmarków, podczas których można kupić ciekawe wytwory rękodzieła. W okresie zimowym, Górna Rówień Krupowa oferuje liczne trasy biegowe dla narciarzy, lodowisko, a także górki dla dzieci. To właśnie na terenie Górnej Równi Krupowej odbywa się Sylwester Marzeń.
Dlaczego warto odwiedzić Rówień Krupową w Zakopanem?
Rówień Krupowa to parkowe tereny rekreacyjne położone w samym sercu Zakopanego. Zwiedzając Zakopane nie sposób nie wkroczyć na teren Równi Krupowej, zwłaszcza jej północnej, bardziej zurbanizowanej części, gdzie znajdują się liczne sklepy, hotele, pensjonaty, restauracje oraz drewniany napis „Zakopane” przyciągający turystów z aparatami. Część południowa jest bardziej zaciszna i służy przede wszystkim do spacerowania, biegania, relaksowania się na ławce lub na łące, a z kolei w zimie do biegania na nartach czy jeżdżenia na łyżwach. Rówień Krupowa oferuje także stadiony, boiska i place zabaw, dzięki czemu, każdy znajdzie tu coś dla siebie.