Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy znajdujące się w Zakopanem sięga początków XX wieku.
W 1912 r. Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo postanowiło utworzyć swoją placówkę w Zakopanem. 3 sierpnia 1913 r. został poświęcony kamień węgielny pod przyszłą kaplicę i dom wypoczynkowy. 27 kwietnia 1914 r. diecezja krakowska podjęła decyzję o utworzeniu osobnej parafii na Olczy.
Kościół w obecnej formie rozpoczęto budować w 1981 roku. Wmurowania kamienia węgielnego, pochodzącego z Tatr i poświęconego przez Ojca Świętego w Rzymie dokonał 11 sierpnia 1985 roku ks.kardynał Franciszek Macharski który również konsekrował świątynię 30 lipca 1988 roku. Kościół oraz kaplica przy Domu Zgromadzenia, został wzniesiony wezwaniem Matki Bożej Niepokalanej, Objawiającej Cudowny Medalik.
Autorem projektu kościoła jest prof. dr inż. Architekt Tadeusz Gawłowski z Politechniki Śląskiej i mgr inż. Teresa Lisowska-Gawłowska z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dach kościoła składa się z 5 segmentów nierównej wysokości nawiązując do stromizny dachów góralskich a oglądane z boku przypominają strzeliste szczyty tatrzańskie.
Kościół podzielony jest na dwie części górną i dolną.
Dolna część służy do życia parafialnego i społecznego mieszkańców Olczy a górna to główne miejsce dla modlących się wiernych.
Do wnętrza kościoła prowadzą stylowe dębowe drzwi. Wewnątrz kościoła jest mnóstwo miejsca a przestrzeń organizuje górski ołtarz z pięknymi witrażami nawiązującymi do historii Polski. Po prawej stronie kruchty zwracają uwagę oryginalne, stuletnie odrzwia góralskie, stanowiące tło dla piety rzeźbionej przez Zygmunta Piekacza i Wojciecha Obrochtę. Na przeciw wmurowano kamień węgielny i akt erekcyjny.
Pierwszy segment kościoła tworzy prezbiterium ze stallami. Tylna ściana z drewna modrzewiowego zawiera stylizowane drzwi góralskie, które po otwarciu umożliwiają obejście ołtarza dookoła. Ołtarz, wyłożony jest płytami z marmuru ( biała marianna ) i płytami sławniowieckimi. Okno w prezbiterium zdobi witraż, projektowany przez Tadeusza Brzozowskiego będącym jednym z ostatnich dzieł tego artysty. Na tle witraża widnieje wykonana przez Michała Gąsienicę Szostaka figura patronki kościoła Matki Bożej Cudownego Medalika. Projektantem pozostałych witraży jest Maciej Kauczyński.
W lipcu ma miejsce najciekawsze święto Olczy kiedy to odbywa się msza św. po góralsku a górale przyjeżdżają przed sanktuarium konno wierzchem i bryczkami.
Przed świątynią jest niewielki park z figurą matki Boskiej i stacjami męki Chrystusa. Obok wyjścia ze świątyni jest bardzo dużo dewocjonaliów, a przede wszystkim można wziąć Cudowny Medalik.
Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik na Olczy – ulica Piszczory 13 w Zakopanem
Sanktuarium Matki Bożej Objawiającej Cudowny Medalik Msze Święte:
Niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 18:30