Galeria Antoniego Rząsy

Antoni Rząsa
Antoni Rząsa

Antoni Rząsa

Antoni Rząsa pozostając wiernym swojej wrażliwości ukształtowanej przez kulturę pogranicza, stał się jednym z najwybitniejszych i najbardziej oryginalnych polskich rzeźbiarzy współczesnych, który inspirację znajdował w sztuce z dawnych wieków oraz stylistyce prawosławnych ikon.

W jego twórczości dopatrzyć się można zarówno elementów sztuki romańskiej, sztuki wczesnego renesansu, jak również polskiej sztuki ludowej oraz inspiracji prawosławnymi ikonami. Czerpiąc z tradycji tworzył dzieła na wskroś nowoczesne, niezwykle mocno oddziaływujące na współczesnego odbiorcę.

Galeria Antoniego Rząsy
Galeria Antoniego Rząsy

Galeria Antoniego Rząsy

Galeria Antoniego Rząsy znajduje się przy ulicy Bogdańskiego 16A w Zakopanem i została otwarta 21 lipca 1976 roku przez Antoniego Rząsę (1919-80) i jego żonę Halinę.

Antoni Rząsa był artystą-samotnikiem, bardzo niechętnie decydował się na organizowanie wystaw oraz nie lubił rozstawać się ze swoimi dziełami. Dzięki temu w Zakopanem powstała Galeria, posiadająca w swoich zbiorach znaczącą część dorobku Antoniego Rząsy.

W Galerii organizowane są wystawy czasowe, spotkania autorskie, seminaria, warsztaty fotograficzne oraz rzeźby w drewnie.

Po śmierci artysty w 1980 roku, prowadzenie galerii przejął syn artysty – Marcin Rząsa. W 1990 powołana została Fundacja im. Antoniego Rząsy która jest wydawcą książek i albumów poświęconych twórczości Antoniego Rząsy, m.in. albumu Antoni Rząsa. Prace nagrodzonego w konkursie PTWK tytułem “Najpiękniejsza książka roku 2004”.

Dzisiaj Galeria jest miejscem Rodziny Rząsów: trzech pokoleń artystów i wędrowców, nauczycieli i uczniów.

Galeria jest czynna po uzgodnieniu telefonicznym

tel. +48 18 20 669 69
kom: +48 695 482 204

Bilety: wstęp wolny

Galeria Antoniego Rząsy Mapa

Galeria Antoniego Rząsy Zdjęcia

Galeria Antoniego Rząsy Filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here