Galeria Sztuki na Kozińcu

Galeria Sztuki na Kozińcu
Galeria Sztuki na Kozińcu

Galeria Sztuki na Kozińcu im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich znajduje się przy ulicy Droga Na Koziniec 8 w Zakopanem w murowanym budynku wybudowanym w 1924 roku w stylu dworkowym przez rodzinę Koziańskich i położona jest w pobliżu słynnej willi “Pod Jedlami”.

W 1981 roku umieszczono w budynku Galerię Kobierców Wschodnich, podarowaną Muzeum Tatrzańskiemu przez wdowę po Jerzym Kulczyckim, Annę Piotrowicz-Kulczycką.

Galeria Sztuki na Kozińcu im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich prezentuje kolekcję orientalnych tkanin i kobierców, której gromadzenie rozpoczął w 1906 roku Włodzimierz Kulczycki (1862-1936), profesor a później rektor Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, a kontynuował jego syn Jerzy (1898-1974), doktor filozofii i historyk sztuki.

Łącznie jest to 65 obiektów – kobierców i tkanin pochodzących z różnych obszarów Azji: Iranu, Turkiestanu, Afganistanu, Azji Zachodniej i Kaukazu, które zachwycają subtelnością i harmonią zestawień kolorystycznych oraz bogactwem i pełną tajemnic symboliką ornamentyki.

Drugim zbiorem, który znalazł swoje stałe miejsce w Galerii Kulczyckich, są obrazy i grafiki współczesnego artysty Marka Żuławskiego ofiarowane przez wdowę Marylę Żuławską w 1986 r. czyli ponad 100 prac malarza, który dzieciństwo i lata młodzieńcze spędził w Zakopanem uprawiając taternictwo i uczestnicząc w spotkaniach w salonie rodziny Żuławskich, w którym spotykali się najznakomitsi twórcy tego okresu m.in. Kazimierz Tetmajer, Jan Kasprowicz, Leopold Staff, Władysław Orkan, Tymon Niesiołowski, Artur Rubinstein, Stanisław Ignacy Witkiewicz (Witkacy), Władysław Reymont, Stanisław Przybyszewski, Tadeusz Boy-Żeleński, Kazimierz Sichulski i inni.

Galeria Kulczyckich służy przede wszystkim Działowi Sztuki.

Tutaj prezentowane są zbiory, które nie znalazły miejsca w ekspozycjach stałych.

Są to takie cykle tematyczne jak np. Pejzaż tatrzański, Tatry i Podhale w akwareli czy Portret ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego.

Jest to również miejsce wystaw dla zbiorów etnograficznych i przyrodniczych, oraz poświęconych historii narciarstwa.

 

Galeria Sztuki na Kozińcu jest nieczynna z powodu remontu

Galeria Sztuki na Kozińcu Mapa

Galeria Sztuki na Kozińcu Zdjęcia

Galeria Sztuki na Kozińcu Filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here