Galeria Władysława Hasiora

Władysław Hasior
Władysław Hasior

Władysław Hasior

Władysław Hasior żył w latach 1928-1999 będąc wybitnym rzeźbiarzem, malarzem i scenografem związanym z Podhalem w tym Zakopanem gdzie uczył się w Państwowym Liceum Technik Plastycznych. Następnie artystyczny kunszt szlifował w Warszawie i Paryżu.

Władysław Hasior w swoich pracach nawiązywał do surrealizmu, nowego realizmu i rzeźby abstrakcyjnej. Inspirował się również sztuką ludową i tradycyjnym rzemiosłem będąc wiernym ludowym wpływom ziemi podhalańskiej.

Przy tworzeniu dzieł wykorzystywał gotowe przedmioty codziennego użytku takie jak zegary, zabawki, a nawet wycinki z gazet, których zestawienie dawało bardzo ciekawy efekt i nabierało nowego znaczenia. W sztuce ten kierunek nazywany jest asamblażem a Władysław Hasior uważany jest za jego prekursora tego kierunku w Polsce.

Po śmierci w 1999 roku dorobek artystyczny w tym wszystkie swoje dzieła, fotografie oraz rzeczy osobiste przekazał Muzeum.

 

Galeria Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora
Galeria Władysława Hasiora

Galeria Władysława Hasiora znajduje się przy ulicy Jagielońskiej 18B w Zakopanem będąc filią Muzeum Tatrzańskiego.

Galeria Władysława Hasiora dzięki zachowanym dziełom przenosi w czasie do specyficznego świata artysty. Wszystko dzięki połączeniu nowoczesnej sztuki z podhalańskim folklorem, którego efekt jest bardzo ciekawy. W stałej ekspozycji galerii znajduje się ok. 150 dzieł artysty, w tym słynne sztandary, kompozycje przestrzenne, pejzaże czy rzeźby które tworzą nie co mroczne wrażenie.

Galeria Władysława Hasiora Godziny Otwarcia:

Galeria Władysława Hasiora jest czynna w dniach:
środa-sobota 10:00-18:00
niedziela 9:00-15:00

Galeria Władysława Hasiora Cennik: 

bilet normalny 7,00 zł
bilet ulgowy 5,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

Galeria Władysława Hasiora Mapa

Galeria Władysława Hasiora Zdjęcia

Galeria Władysława Hasiora Filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here