Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza

Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza
Galeria sztuki XX wieku Willa Oksza

Galeria Sztuki XX wieku znajduje się przy ul. Zamoyskiego 2 w Zakopanem w wybudowanej w latach 1894 – 1895 willi Oksza zaprojektowanej przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim.

Willa Oksza jest filią Muzeum Tatrzańskiego od 2008 roku. W 2010 roku rozpoczęto jej remont i prace konserwacyjne a w 2011 roku otworzono Galerię Sztuki XX wieku.

Wystawy prezentowane w Galerii Sztuki XX wieku ukazują twórczość zakopiańskiej kolonii artystów a także artystów dla których Tatry i góralszczyzna stanowiły ważną inspirację przy tworzeniu swoich prac.

Na stałe w ekspozycji galerii znajduje się wystawa „Artyści i sztuka w Zakopanem” bazująca na kolekcji własnej Muzeum Tatrzańskiego, uzupełniona kilkoma eksponatami, stanowiącymi wypożyczenia lub depozyty.

Wystawa obejmuje malarstwo, grafikę, afisze, plakaty, rysunek, rzeźbę i fotografię oraz sztukę użytkową. Można podziwiać prace takich artystów jak; Jan Szczepkowski, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Jana Rembowskiego, Rafała Malczewskiego, Stanisława Gałka i Jana Gąsienicy Szostaka; portrety psychologiczne Stanisława Ignacego Witkiewicza; rzeźby – Konstantego Laszczki, Wojciecha Brzegi, Stanisława Sobczaka, Jana Szczepkowskiego oraz Zofii Stryjeńskiej; kilimy i koronki, artystyczne snycerstwo i wiele innych eksponatów. Wyświetlane są także kadry z archiwalnych filmów.

W ostatniej sali na ścianach wiszą zdjęcia i portrety ze słynnej zakopiańskiej Firmy Portretowej S.I. Witkiewicza. Wszystkie prace, które znalazły się w Okszy, powstały lub były inspirowane Zakopanem lub Tatrami.

Willa Oksza jest jednym z najlepiej zachowanych budynków w stylu zakopiańskim i jednym z nielicznych, które można podziwiać również od wewnątrz, dzięki utworzonej w nim galerii będącej najbardziej multimedialną filią Muzeum Tatrzańskiego.

Willa Oksza Zakopane Adres

ul. Zamoyskiego 2 w Zakopanem

Willa Oksza Zakopane Godziny Otwarcia

Galeria Sztuki XX wieku Willa Oksza jest czynna w dniach:
środa-sobota 10:00-18:00
niedziela 11:00-16:00

Galeria Sztuki XX wieku Willa Oksza Bilety

bilet normalny 7,00 zł
bilet ulgowy 5,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

Willa Oksza Mapa

Willa Oksza Zdjęcia

Willa Oksza Filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here