Gdzie z Psem w Tatry?

Gdzie z Psem w Tatry?

Gdzie z psem w tatry
Gdzie z psem w tatry

Jadąc z psem w Tatry musisz wiedzieć, że na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz wprowadzania psów. TPN tłumaczy się wprowadzeniem zakazu obecnością na terenie parku dzikich zwierząt dla których obecność psa mogłaby stworzyć niebezpieczne sytuacje, których lepiej unikać.

Za nieprzestrzeganie przepisów;

Art. 15. Ustawy o ochronie przyrody, Dz.U. z dnia 30 kwietnia 2004 r.

przewidziano mandat w wysokości 50-500 zł

Oczywiście ryzykowanie otrzymania mandatu nie ma sensu i przeczy idei spokojnych spacerów z psem.

Na Podhalu istnieją hotele dla zwierząt, które opiekują się zwierzętami np. w czasie górskich wędrówek jednak zdecydowanie lepiej jest wędrować wspólnie z czworonożnym przyjacielem.

Jedynym wyjątkiem wstępu do parku z psem jest Dolina Chochołowska.

Dolina Chochołowska z Psem

Dolina Chochołowska jest jedyną doliną w Polskich Tatrach do których możesz wejść z psem.

Trasa przebiega dnem doliny Chochołowskiej do schroniska.

Więcej informacji na oficjalnej stronie TPNu; tpn.pl/zwiedzaj

Gdzie Z Psem w Zakopanem ?

Jedna dolina w parku to zdecydowanie za mało na spacery z czworonożnym przyjacielem. Dlatego na spacer z psem możesz udać się również Drogą pod Reglami, drogą do Kuźnic w tym także do samych Kuźnic. W Zakopanem możesz również spacerować na Antałówkę, Gubałówkę (jadąc kolejką pies wymaga biletu ulgowego) a także Równi Krupowej.

Pamiętaj o smyczy i kagańcu dla czworonożnego przyjaciela a także zasadach bezpieczeństwa.

Z Psem W Tatry Słowackie ?

Dobrym pomysłem jest udanie się w Tatry Słowackie. TANAP będący słowackim odpowiednikiem Polskiego TPNu nie ma ograniczeń jeśli chodzi o spacery z psem.

Dlatego w Tatrach Słowackich możesz udać się na spacer z psem po wyznaczonych szlakach. Słowackie Tatry stoją przed wami otworem jednak nie oznacza to aby od razu iść np. na Rysy 😉 Trzeba wykazać się zdrowym rozsądkiem i dostosować szlak do Waszych potrzeb i możliwości.

Pamiętaj, że idziesz w wygodnych butach a pies ma tylko łapy. Spacer po stromych i ostrych kamieniach nie należy do przyjemnych i warto o tym pamiętać. Dlatego szlaki na Bystrą Ławkę, Krywań, Rysy czy Polski Grzebień mimo, że są dozwolone mogą być zarówno niebezpieczne i nieprzyjemne.

Dodatkową zaletą jest, że TANAP nie pobiera opłat za wejście na szlaki co w przeliczeniu z Polskimi Tatrami pozwoli zaoszczędzić np. na paszport dla psa 😉

Słowacja, Pies i Paszport ?

Słowacja paszport dla psa
Słowacja paszport dla psa

Jak wiesz w Słowacji możesz wędrować po szlakach z psem. Jednak aby dopełnić wszelkich formalności pies musi posiadać paszport.

Paszport dla psa wyrobisz „od ręki” w lecznicy weterynaryjnej która posiada prawo wydawania paszportów. Koszt paszportu wynosi ok. 100 zł + chipowanie (jeżeli wcześniej pies nie był chipowany) oraz niezbędne szczepienia.

Na szlaku oprócz paszportu, pies musi być także na smyczy i w razie potrzeby miej dla niego kaganiec.

Idąc w góry z psem pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa a także niezbędnym wyposażeniu takim jak smycz, kaganiec, miska, woda, przysmaki i paszport psa (Słowacja).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here