Jak się spakować na wyjazd w góry?
Jeśli przygotowujesz się do pierwszej wyprawy w góry, prawdopodobnie nie wiesz jeszcze, co powinno się znaleźć w Twoim bagażu. Ekwipunek zabierany na wyprawę zawsze dostosowuje się do pogody oraz do celu wędrówki, ale na sam wyjazd wakacyjny na pewno warto wziąć trochę więcej rzeczy, niż o czymś zapomnieć. Zwłaszcza, że dokupowanie sprzętu w górach bywa dużo droższe. W tym miejscu podpowiadamy, jak spakować się na wyjazd w góry.
Dobre buty to absolutna podstawa
W górach niezbędne są przede wszystkim wygodne buty, w których można przejść wiele kilometrów bez obcierania i nadmiernego pocenia się stopy. Obuwie dostosowuje się do nawierzchni. Jeśli chcesz zdobywać popularne szczyty turystyczne, wybierz buty trekkingowe. Jeśli myślisz o wspinaczce, niezbędne okażą się specjalistyczne buty do wspinaczki górskiej. Jeśli natomiast planujesz chodzenie po utwardzonych trasach lub równych ścieżkach pozbawionych kamieni, wówczas w zupełności wystarczą wygodne buty sportowe. Z obuwia zalecamy także klapki – będąc w górach wiele osób decyduje się na wizyty w termach, a tu klapki są niezbędne.
Nieco trudniej wybrać buty do zimowego zdobywania szczytów. Do chodzenia po zaśnieżonych szlakach niezbędne są raki, które doczepia się do butów. Tutaj odpowiednim rozwiązaniem będą buty skiturowe o solidnym i dłuższym czubie, który pozwala na założenie raków. Buty do chodzenia po górach w zimie powinny być wysokie i szczelnie zabezpieczać kostki, które są najbardziej wrażliwe na uszkodzenia przy poślizgnięciu. Profesjonalne buty skiturowe to znaczny wydatek, ale górskie zdobywanie szczytów generalnie wymaga kosztownego ekwipunku.
Jaka odzież jest niezbędna w góry?
W przypadku wyprawy letniej na pewno warto zabrać ze sobą wygodne spodnie trekkingowe. Bardzo praktycznym rozwiązaniem są spodnie, w których można odpinać lub podwijać dolną część nogawek, dostosowując strój do warunków. Górna część ubioru to wygodna koszulka termoaktywna, a także kurtka softshell przystosowana do trudniejszych warunkach. Powinna być lekka i zajmować mało miejsca w plecaku. Niezależnie od pogody, taką kurtkę zawsze warto mieć przy sobie, zwłaszcza, że w górach pogoda zmienia się bardzo dynamicznie, a ponadto, na szczytach jest dużo chłodniej. Przyda się także peleryna przeciwdeszczowa, którą można zarzucić na siebie oraz na plecak.
Z odzieży w góry niezbędne są grube skarpetki, najlepiej wełniane, które dobrze regulują termikę, oprowadzają wilgoć, a także są delikatne dla skóry. Dostępne są także specjalistyczne skarpety trekkingowe zaprojektowane z myślą o większym komforcie przy czasochłonnych wędrówkach. Kolejnym ważnym elementem ubioru jest nakrycie głowy – czapka z daszkiem lub chusta. W górach promieniowanie UV operuje dużo mocniej i łatwo o oparzenia, dlatego należy chronić głowę. W przypadku zimowych wypraw w góry, bagaż należy uzupełnić o termoaktywną bieliznę, gogle, kask, a także ciepłą i wygodną kurtkę przeznaczona do takich wypraw.
Dlaczego warto zabrać kijki trekkingowe?
Wiele osób uważa, że kijki trekkingowe w górach są zbędne. Naszym zdaniem są one w błędzie. Kijki trekkingowe bardzo ułatwiają podchodzenie po stromych szczytach oraz pokonywanie trudności. Przy długotrwałej wędrówce odciążają stawy i pozwalają rozkładać obciążenia na całe ciało, oszczędzając tym samym nogi. Kijki mogą również pomóc przy schodzeniu w dół. Nie trzeba od razu porywać się na bardzo drogie kije za kilkaset złotych, takie za kilkadziesiąt w zupełności wystarczą na pierwsze górskie wyprawy. Bardzo szybko przekonasz się, jak wiele korzyści oferują dobre kijki trekkingowe w górach.
Akcesoria w góry – co warto zabrać niezależnie od pory roku?
W Twoim plecaku przygotowanym do górskiej wyprawy powinno znaleźć się kilka akcesoriów, które na pewno przydadzą się na szlaku, a czasem zadbają także o Twoje bezpieczeństwo. Oto rzeczy, które na pewno warto ze sobą zabrać w góry:
- Powerbank – telefon komórkowy w górach najczęściej służy do robienia zdjęć, ale pamiętajmy, że posiada on także GPS i kompas, a w razie sytuacji kryzysowej telefon pozwoli wezwać pomoc. Ale do tego potrzebna jest naładowana bateria. Warto zatem mieć pod ręką naładowany powerbank.
- Atlas gór – najlepszym rozwiązaniem jest kieszonkowy atlas gór w formie książeczki, która nie zajmuje dużo miejsca. Szlaki w górach zazwyczaj są dość dobrze oznaczone, ale atlas przydaje się do planowania podróży, a także do identyfikowania szczytów, które widzimy przed sobą.
- Termos – można w nim zabrać gorącą herbatę/kawę lub zimny, orzeźwiający napój. To absolutny niezbędnik w plecaku na górską wyprawę.
- Pojemnik termiczny – jeśli planujesz całodniową wyprawę, na szlaku przyda się zjeść coś ciepłego. Nieocenionym udogodnieniem będzie pojemnik termiczny.
- Środek na insekty – w lasach jesteśmy narażeni na kleszcze, ale w górach występuje także wiele owadów, które potrafią uprzykrzyć życie. Warto zabrać dobry środek przeciwko insektom.
- Krem z filtrem – słońce w górach jest szczególnie niebezpieczne i brak odpowiedniej ochrony zakończy się bolesnymi poparzeniami. Dlatego krem z mocnym filtrem to absolutny must have.
- Mata turystyczna – w gronie miłośników gór najczęściej jest ona określana jako… poddupnik. No cóż, ciężko o bardziej dosadną i trafną nazwę. Jest to po prostu mata składana na kilka części, która w górach pozwoli nam komfortowo usiąść na kamieniach.
- Latarka czołowa – choć zazwyczaj tego nie planujemy, w górach może nas zastać zmrok, a wówczas latarka czołowa jest ogromnym ułatwieniem.
- Apteczka – z pewnością nie planujemy również kontuzji, ale te w górach mogą się przytrafić – nawet głupie skaleczenie na ostrym kamieniu. Warto zatem zabrać apteczkę.
Wiele osób wskaże również na kompas, ale ten jest najczęściej wbudowany w naszym telefonie. Powyższą listę sporządziliśmy na podstawie indywidualnych doświadczeń, ale również wskazówek, którym turystom udzielają przewodnicy.
Akcesoria niezbędne przy zimowym zdobywaniu szczytów
Twój bagaż będzie dużo większy w zimie, gdy wyprawy po górach są szczególnie wymagające i niebezpieczne. W takich sytuacjach na pewno warto zadbać o następujące akcesoria:
- Czekany – same kijki trekkingowe w zimie mogą nie wystarczyć. Do pokonywania szczególnie trudnych odcinków niezbędny jest czekan.
- Kask – kask tak naprawdę warto mieć ze sobą także latem, zwłaszcza, gdy planuje się wchodzenie na góry, na których luzem leży mnóstwo kamieni. W zimie kask jest natomiast niezbędny.
- Gogle – słońce operujące w górach zimową porą jest bardzo niebezpieczne, zwłaszcza, że promieniowanie jest potęgowane przez śnieg. Dobre gogle to ważny element wyposażenia.
- Raki – ciężko wyobrazić sobie zimową wyprawę w góry bez raków, które przypina się do butów celem pokonywania oblodzonych i zaśnieżonych miejsc.
- Poduszka lawinowa – w góry należy wychodzić, gdy ryzyko lawinowe jest minimalne. Zdarzają się jednak sytuacje, w których lawina może zejść całkowicie niespodziewanie. W takich sytuacjach życie może uratować specjalistyczna poduszka lawinowa.
- Płachta biwakowa – nawet jeśli nie planujesz nocowania w górach, trudne warunki atmosferyczne mogą zmusić Cię do nieplanowanego postoju. Wówczas przyda się płachta biwakowa.
Osoby przymierzające się do zimowych wejść na popularne szczyty powinny dogłębnie poznać ten temat i dowiedzieć się więcej o tym, czym charakteryzuje się taka wędrówka. Powyższa lista obejmuje tylko niektóre z akcesoriów, które należy mieć ze sobą podczas chodzenia po górach w zimie.
Prowiant w góry – warto zaopatrzyć się wcześniej
Niezbędny prowiant można oczywiście zakupić już na miejscu, ale w wielu przypadkach jest to po prostu nieopłacalne, ze względu na dużo wyższe ceny. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest zakupienie niektórych rzeczy jeszcze przed wyjazdem. Dobrze sprawdzą się batoniki proteinowe, kabanosy i suchary. W górach wiele osób ma ze sobą także banany oraz przekąski dostarczające dużych ilości węglowodanów. Bardzo dobrym pomysłem są rozpuszczalne tabletki z elektrolitami, które można wrzucić do butelki lub bidonu z wodą. W ten sposób zmniejszamy ryzyko odwodnienia oraz wspieramy swój organizm w stawianiu czoła trudom dalekich i czasochłonnych wędrówek.
Czy w górach potrzebne są akcesoria do asekuracji?
Jeśli nie posiadasz doświadczenia ze wspinaczką i nigdy wcześniej nie korzystałeś z asekuracji, takie elementy raczej CI się nie przydarzą. Miejsca, na których asekuracja jest konieczna można zazwyczaj odwiedzać wyłącznie z przewodnikiem wysokogórskim. W trakcie takich wypraw stosuje się uprząż z dwoma linami zakończonymi karabińczykami. W ten sposób można przypinać się do poręczówek, które najczęściej są dostępne na popularnych trasach wspinaczkowych.
Na szlakach turystycznych spotkasz natomiast sztuczne ułatwienia, takie jak: łańcuchy, drabinki, metalowe nity. Jeśli zamierzasz pokonywać szlak, na których zastosowano takie ułatwienia, do niezbędnej odzieży dopisz sobie także rękawiczki trekkingowe, które chronią dłonie podczas pokonywania odcinków z łańcuchami. Rękawiczki są także niezastąpione np. na drabinkach, zwłaszcza gdy pada deszcz. Zmniejszają bowiem ryzyko ślizgania się dłoni na szczeblach. Profesjonalne akcesoria do asekuracji są natomiast zarezerwowane dla tych osób, które wiedzą już, na czym polega wspinaczka wysokogórska oraz posiadają odpowiednie przeszkolenie.
Co jeszcze zabrać ze sobą w góry?
Istotnym czynnikiem jest oczywiście to, w jakie góry się udajemy oraz jaki cel nam przyświeca. Turyści, którzy chcą przede wszystkim zachwycać się widokami na pewno powinni zabrać ze sobą lornetkę. Z kolei miłośnicy fotografii nie ruszą się z domu bez dobrego aparatu fotograficznego. Apteczkę w góry warto wyposażyć w takie rzeczy, jak: krem z filtrem, środek do łagodzenia oparzeń słonecznych, preparat przeciwko insektom, żel chłodzący na bolące stawy, a także tabletki przeciwbólowe. Z całą pewnością warto poczytać więcej o górach, w jakie się udajemy, aby dobrze przygotować się do takiej wyprawy. W grę wchodzi przecież nasze bezpieczeństwo.