Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN
Muzeum Przyrodnicze TPN

Muzeum Przyrodnicze TPN czyli Tatrzańskiego Parku Narodowego będące Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego znajduje się przy ul. Tytusa Chałubińskiego 42A, tuż obok ronda Jana Pawła II.

Muzeum Przyrodnicze TPN powstało w 30. rocznicę utworzenia Tatrzańskiego Parku Narodowego i funkcjonuje od 25 października 1984 roku .

Priorytetem działania Centrum Edukacji Przyrodniczej Tatrzańskiego Parku Narodowego jest edukacja dzieci i młodzieży oraz współpraca ze szkołami regionu podhalańskiego.

Ośrodek dydaktyczny funkcjonuje jako część działu naukowo – dydaktycznego TPN, którego zadaniem oprócz nadzorowania działalności edukacyjnej ośrodka jest zarządzanie badaniami naukowymi w TPN. Taka struktura organizacyjna pozwala na pełne wykorzystywanie wyników badań naukowych w działalności edukacyjnej.

Na zalesiony teren otaczający Muzeum Przyrodnicze TPN wchodzi się przez charakterystyczną drewnianą bramę. Po przejściu nad Foluszowym Potokiem znajdują się drzwi budynku mieszczącego wystawy muzeum.

W tworzeniu pierwszej wystawy brali udział między innymi: Witold Henryk Paryski – twórca Wielkiej Encyklopedii Tatrzańskiej i prof. Mieczysław Klimaszewski – długoletni przewodniczący rady naukowej TPN, a więc postacie, które na trwałe wpisały się w historię ochrony przyrody w Tatrach.

 W ośrodku znajduje się punkt sprzedaży wydawnictw o tematyce górskiej. Największym zainteresowaniem u zwiedzających cieszą się pokazy filmów przyrodniczych, które prezentowane są dla grupy co najmniej 10 osób w sali audytoryjnej wyposażonej w 1999 roku w nowoczesny sprzęt audiowizualny. Ośrodek Dydaktyczno Muzealny Tatrzańskiego Parku Narodowego jest jedyną placówką w Zakopanem prowadzącą tego typu działalność dydaktyczną. Filmy wyświetlane są bez dodatkowych opłat dla grupy co najmniej 10 osób. Audytorium ośrodka jest również wykorzystywane na szkolenia, sympozja, narady i konferencje. W ogrodzie na zewnątrz ośrodka na powierzchni ok. 1 ha tworzona jest ścieżka dydaktyczna, która ukazywać będzie piętrowy układ roślinności w Tatrach.

Wystawy prezentowane w Muzeum Przyrodniczym TPN są zmienne, jednak zawsze związane z przyrodą, geologią, hydrologią i historią Tatr.

W budynku, poza ekspozycją w sali głównej, organizowane są wystawy fotografii o tematyce górskiej i przyrodniczej. Na terenie otaczającym muzeum można natomiast zapoznać się z informacjami na temat różnych gatunków drzew.

Muzeum Przyrodnicze TPN Adres:

Tytusa Chałubińskiego 42A – Zakopane

Muzeum Przyrodnicze TPN Godziny otwarcia:

Muzeum Przyrodnicze TPN jest czynne codziennie za wyjątkiem dni świątecznych w godzinach 9.00 – 17.00; ostatnie wejście o godzinie 16.00

Pokazy filmu interaktywnego pt. “Tatry” odbywają się w każdy czwartek o pełnej godzinie. Ilość miejsc ograniczona do 60 osób. Rezerwacji można dokonać na stronie www.eeagrants.tpn.pl

“Sala odkryć dziecięcych” udostępniana jest o każdej pełnej godzinie.
Ilość miejsc ograniczona do 38 osób. Rezerwacji można dokonać na stronie www.eeagrants.tpn.pl

Muzeum Przyrodnicze TPN Cennik:

Wstęp bezpłatny

Projekcje filmów edukacyjnych odbywają się bez dodatkowych opłat.

Filmy wyświetla się dla grupy liczącej, co najmniej 10 osób.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here