
Wielka Krokiew – skocznia w Zakopanem
Jedną z najpopularniejszych atrakcji Zakopanego jest Wielka Krokiew – skocznia narciarska, na której odbywają się prestiżowe zawody Pucharu Świata. Skocznię można oglądać podczas wyprawy na Krokiew, czyli szczyt, na którym wybudowano ten obiekt. Po zakupie biletu istnieje również możliwość zwiedzania skoczni, a nawet spojrzenia w dół rozbiegu, aby poczuć, jak czuje się zawodnik przed skokiem. Wielka Krokiew skocznia Zakopane to jeden z symboli tego miasta.
Kilka słów o historii Wielkiej Krokwi
Historia skoczni w Zakopanem sięga 1922 roku, kiedy to uchwalono nowy plan turystyczno-sportowy zakładający budowę tego obiektu. Już rok później Karol Stryjeński stworzył projekt skoczni, natomiast za dokumentację techniczną odpowiadał Szwed o nazwisku Sellström. Problemy z budżetem uniemożliwiły szybką i sprawną budowę, o której marzyli twórcy. Jednak pomimo wielu problemów, pierwsza, nieco prowizoryczna wersja skoczni została oddana na początku stycznia 1925 roku. Z biegiem lat była ona modernizowana i powiększana. Już w marcu 1925 roku odbyła się oficjalna inauguracja i rozegrano na obiekcie pierwsze zawody. Zwycięzca konkursu, Stanisław Gąsienica-Sieczka oddał skoki na odległość 30 i 36 metrów.
Wielka Krokiew w Zakopanem trzykrotnie była wykorzystywana do rozgrywania konkursów mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym. Od 1980 roku Wielka Krokiew skocznia Zakopane znajduje miejsce w kalendarzu Pucharu Świata organizowanego przez FIS. Do 1989 roku skocznia nosiła imię jej projektanta, Karola Stryjeńskiego, natomiast po 1989 roku nowym patronem tej skoczni został Stanisław Marusarz, srebrny medalista Mistrzostw Świata z Lahti 1938. Do dziś Wielka Krokiew jest jednym z symboli Zakopanego oraz popularną atrakcją turystyczną.
Parametry techniczne skoczni w Zakopanem
Aktualnie, Wielka Krokiew to skocznia o rozmiarze (HS) 140 metrów, natomiast punkt konstrukcyjny jest położony na 125 metrze zeskoku. Skocznia posiada również igielit, który umożliwia rozgrywanie konkursów oraz treningów wiosną i latem. W 2003 roku, Sven Hannawald zapoczątkował ponad 140-metrowe skoki na Wielkiej Krokwi. W 2005 roku wynik 141,5 metra osiągnął Juha-Matti Ruuskanen. W 2015 roku fenomenalny skok na 144 metry oddał Klemens Murańka. Skok był jednak podparty i tego wyniku nie uznano za oficjalny rekord. W 2019 roku Japończyk Yukiya Sato ustanowił nowy rekord obiektu – 145 metrów, a rok później dołożył kolejne 2 metry. Aktualny rekord skoczni wynosi 147 metrów, ale najdłuższy skok należy do Benjamina Østvolda, który w 2021 roku podczas serii próbnej Pucharu Kontynentalnego pofrunął na 150 metr!
Prawdziwym świętem Zakopanego są zimowe konkursy Pucharu Świata cieszące się ogromnym uznaniem wśród skoczków z różnych krajów. Zawodnicy doceniają panujący tu klimat oraz głośny doping kibiców. Trybuny oraz okolice skoczni pozwalają oglądać zawody nawet 40 tysiącom kibiców. To jeden z największych obiektów sportowych w Polsce. Podczas Mistrzostw Świata w 1962 roku na trybunach oraz okolicznych wolnych przestrzeniach zgromadziło się aż 120 tys. widzów!
Jak dojechać do skoczni w Zakopanem?
Do skoczni narciarskiej w Zakopanem prowadzą dwie ulice – ul. Józefa Piłsudskiego oraz Bogówka. Wielka Krokiew Skocznia Zakopane znajduje się na obrzeżach Tatrzańskiego Parku Narodowego. Obiekt wzniesiono na stoku góry Krokiew, której szczyt jest usytuowany na wysokości 1378 m n.p.m. Sama skocznia znajduje się natomiast na wysokości 1050 metrów. Nieopodal skoczni znajduje się Droga pod Reglami. W okolicy dostępne są restauracje i kawiarnie, z których można cieszyć się widokiem na zeskok, a czasami oglądać także odbywające się na skoczni treningi.
Czy możliwe jest zwiedzanie skoczni?
Jak najbardziej, Wielka Krokiew to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Zakopanego i można ją zwiedzać. Na jej szczyt można dostać się wyciągiem krzesełkowym, choć osoby aktywne mogą także wejść na górę na własnych nogach. Jako ciekawostkę warto dodać, że w tym miejscu odbywa się coroczny bieg górski pod Wielką Krokwią organizowany aktualnie przez Red Bull. Przy górnej stacji kolejki ulokowana jest kawiarnia, z której można podziwiać okolice. Osoby zwiedzające skocznie mogą nawet podejść do rozbiegu skoczni i spojrzeć w dół, aby przekonać się, jak czują się zawodnicy, którzy siadają na belkę przed oddaniem skoku.
Kolejka jest czynna mniej więcej od godziny 8:00, a zamknięcie ma miejsce w godzinach od 17:00 do 20:00. Wiele zależy od pory roku oraz od liczby turystów. Najdłużej skocznia jest czynna latem: w lipcu i sierpniu można ją zwiedzać w godzinach 8:30 – 20:00. Bilet wstępu kosztuje 5 zł, ale należy doliczyć 12 zł za bilet normalny na przejazd (w obie strony) wyciągiem krzesełkowym. Wielka Krokiew skocznia Zakopane to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych regionu i odwiedzając Tatry z całą pewnością warto sobie wygospodarować czas na odwiedzenie tego miejsca.