Dolina Małej Łąki – urokliwe miejsce pośród Tatr
Dolina Małej Łąki jest usytuowana w pobliżu Doliny Kościeliskiej. To najmniejsza z walnych dolin tatrzańskich. Zachwyca turystów niezwykłą ekspozycją i widokami. Wyłania się nagle, rozpościerając się na dużej powierzchni pomiędzy lasami i skałami. Zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim w pogodny dzień potrafi zrobić oszałamiające wrażenie. Dolina Małej Łąki to jedno z tych mniej oczywistych miejsc, które zdecydowanie warto odwiedzić w Tatrach.
Czym właściwie jest Dolina Małej Łąki?
Dolina Małej Łąki jest doliną walną, czyli doliną górską biegnącą od grani głównej aż do podnóża gór. Najpopularniejszymi dolinami walnymi w Tatrach są Dolina Chochołowska i Dolina Kościeliska. Dolina Małej Łąki jest najmniejszą doliną walną w Tatrach, ale zdecydowanie niemniej ciekawą. Ma długość 5,4 km i powierzchnię ok. 5,7 km2. Jest położona na wysokości ok. 1044 m n.p.m. Wylot tej doliny znajduje się na wysokości ok. 930 m po wschodniej stronie Gronika. Część górna doliny podchodzi pod główną grań Czerwonych Wierchów, na odcinku od Kopy Kondrackiej po Małołączniaka. Prawe ograniczenie doliny tworzy północna grań Kopy Kondrackiej po Giewont. Z tego względu, Dolina Małej Łąki jest chętnie odwiedzana właśnie w trakcie wypraw na Czerwony Wierchy i Giewont.
Dawniej dolina ta była terenem pasterskim i wchodziła w skład Hali Mała Łąka. Wszystko za sprawąi) żyznej gleby i gęsto porastających traw. Pasterze często wybierali to miejsce na ustawienie szałasów. Z czasem, po zniesieniu wypasu na tym terenie, bezleśna część Doliny Małej Łąki została naturalnie ograniczona przez rozrastające się lasy świerkowe. Sercem tego miejsca jest Wielka Polana Małołącka, która dawniej miała znacznie większą powierzchnię bezleśną. Miejsce to przez wiele lat cieszyło się także dużym zainteresowaniem taterników. Do 1982 roku, kiedy to zakazano wspinaczki na tym terenie, taterników przyciągały zwłaszcza Wielka Turnia i Mnichowe Turnie. Niemniejszym zainteresowaniem cieszą się jaskinie znajdujące się w podziemiach doliny.
Gdzie znajduje się Dolina Małej Łąki?
Dolina Małej Łąki znajduje się na południe od Kierpcówki. Na północny-wschód od tego miejsca usytuowany jest Giewont, a także Czerwony Wierchy. Na zachód położona jest Dolina Kościeliska. Przez Dolinę Małej Łąki przepływa Małołącki Potok. Istotną częścią Doliny Małej Łąki, swoistą wizytówką tego miejsca jest Wielka Polana Małołącka. To duża i otwarta przestrzeń otoczona przez zalesione wzgórza oraz skaliste turnie. Przecina się w tym miejscu czarny szlak nazywany Ścieżką nad Reglami oraz żółty szlak wiodący z Gronika na Kopę Kondracką.
Najważniejsze atrakcje turystyczne w okolicach Doliny Małej Łąki
Dolina Małej Łąki bardzo często jest odwiedzana przy okazji innych wypraw, choć nie brakuje również osób, które udają się na Wielką Polanę Małołącką, aby wypocząć i nacieszyć się wspaniałymi widokami. Jest tu dużo miejsca na rozłożenie koca, a do dyspozycji turystów pozostają również stoły z ławkami. Dolina Małej Łąki jest bardzo często odwiedzana przez osoby wracające z Czerwonych Wierchów, ewentualnie z Giewontu. O to miejsce warto zahaczyć także przy okazji odwiedzin Doliny Kościeliskiej. A podziemiach Doliny Małej Łąki znajdują się liczne jaskinie, w tym dwie najdłuższe i najgłębsze jaskinie w Tatrach: Jaskinia Wielka Śnieżna i Śnieżna Studnia.
Przyroda występująca w Dolinie Małej Łąki
Północną część Doliny pokrywają przede wszystkim lasy dolnoreglowe, natomiast w środkowej części dominują świerki oraz łąki, z czego największa jest Wielka Polana Małołącka. Południową część doliny porasta w głównej mierze kosodrzewina. Dolina Małej Łąki zawiera w sobie najliczniejsze stanowisko bardzo rzadkiej rośliny górskiej – zarzyczki górskiej. Wśród innych rzadkich roślin, które możemy spotkać w Dolinie Małej Łąki występują: sosna drzewokosa, starzec pomarańczowy, ostrołódka polna, przymiotno alpejskie, tojad Kotuli, złoć mała, skalnica zwisła, gnidosz Hacqueta oraz sit trójłuskowy.
Odnośnie uroku Doliny Małej Łąki warto powołać się na słowa Marii Steczkowkiej, jednej z pierwszych turystek w Tatrach, która wędrowała po tych terenach już w drugiej połowie XIX wieku. Steczkowska opisała Dolinę Małej Łąki w sposób następujący: „Jakoż wkrótce widok tak czarujący a niespodziany uderza oczy, że przez chwilę stoimy jakby w odurzeniu, nie mogąc pojąć, czy to, na co patrzymy jest tylko sennym złudzeniem, czy też rzeczywiście na łonie ciemnych lasów i skalistych turni wykwita jakby kwiat nadobny rozkoszna polana…”. Cytat ten pochodzi z Przewodnika po Tatrach Polskich autorstwa Józefa Nyka.
Szlaki turystyczne przechodzące przez Dolinę Małej Łąki
Jak już mówiliśmy, Dolinę Małej Łąki warto odwiedzić przy okazji zdobywania okolicznych szczytów Czerwonych Wierchów oraz Giewontu. Przez dolinę przebiegają trzy szlaki turystyczne, a mianowicie:
- Szlak czarny z Polany Strążyskiej do Doliny Kościeliskiej (Ścieżka na Reglami),
- Szlak żółty z Gronika na Kopę Kondracką,
- Szlak niebieski biegnący początkowo równolegle z powyższym szlakiem żółtym z Gronika, prowadzący na Małołączniaka.
Szlakiem niebieskim można udać się na Przysłop Miętusi usytuowany pomiędzy Doliną Małej Łąki, a Doliną Kościeliską. Z kolei na wschód od Wielkiej Polany Małołąckiej znajduje się czerwony szlak z Doliny Strążyskiej do Polany Strążyskiej. Można do niego dotrzeć podążając czarnym szlakiem.
W jaki sposób dostać się do Doliny Małej Łąki?
Istnieje kilka sposobów na dostanie się w to miejsce. Wszystko zależy tak naprawdę od celu wędrówki oraz miejsca początkowego. Jeśli zaczynasz w Kirach i wchodzisz od strony Doliny Kościeliskiej, podążaj zielonym szlakiem aż do Cudakowej Polany. W tym miejscu odbij na czarny szlak, który prowadzi do Przysłopu Miętusiego i Wielkiej Polany Małołąckiej. Można zacząć także od Nędzówki wchodząc czerwonym szlakiem i podążając do Przysłopu Miętusiego, a następnie odbić w szlak czarny. Popularny wybór to szlak żółty i szlak niebieski zaczynający się w Groniku. Część osób zaczyna tędy wyprawę na Giewont. Jeśli natomiast Twoim celem są Czerwony Wierchy, a chcesz przy okazji odwiedzić Dolinę Małej Łąki, zacznij w Kirach. Z Cudakowej Polany wejdź na szlak czerwony, który wiedzie przez wszystkie szczyty Czerwonych Wierchów. Z Kopy Kondrackiej zejdź żółtym szlakiem, który prowadzi do Wielkiej Polany Małołąckiej, Rapasinowej Turni i w końcu do Gronika.
Dlaczego warto odwiedzić to miejsce w Tatrach?
Przede wszystkim ze względu na wspaniałe widoki. Jest to miejsce otoczone przez skaliste turnie oraz porośnięte świerkami wzgórza. Ponadto, Wielka Polana Małołącka to jeden z największych trawiastych obszarów w Tatrach – to wspaniałe miejsce pod wypoczynek na łonie natury. Nieprzypadkowo wiele osób wybiera to miejsce na postój w trakcie wypraw na Giewont lub Czerwony Wierchy. Miejsce to można odwiedzić także wracając z tych szczytów w kierunku Gronika lub Kir.