Droga pod Reglami – popularny szlak pieszy i rowerowy w Zakopanem
Droga pod Reglami to bardzo popularny szlak turystyczny, który można pokonać zarówno pieszo, jak również rowerem. W zimie z kolei trasa ta przyciąga miłośników biegów narciarskich. Nazwa wzięła się stąd, że trasa biegnie u podnóża wzniesień reglowych: Krokwi, Sarniej Skały, Łysanki oraz Hrubego Regla. Jest to ścieżka nieutwardzona wiodąca przez malownicze tereny, nieposiadająca żadnych utrudnień technicznych. Z tego względu jest to dobra propozycja także dla seniorów oraz rodzin z dziećmi. Co warto wiedzieć przed wyruszenie na wędrówkę Drogą pod Reglami?
Kilka słów o historii Drogi pod Reglami
Droga pod Reglami istnieje od XVIII wieku, a początkowo była określana mianem „Żelaznej Drogi”. Łączyła bowiem dwa duże ośrodki hutnicze i przewożono nią materiały, takie jak: rudy, węgiel, półfabrykaty. Początkowo droga łączyła ośrodek w Dolinie Kościeliskiej z Kuźnicami. Swoje wędrówki tym szlakiem opisał Kazimierz Przerwa-Tetmajer w wierszu Na „Żelaznej Drodze” pod Reglami. Pod koniec XX wieku o prawo dysponowania tym szlakiem zabiegały samorząd zakopiański, a także Tatrzański Park Narodowy. Finalnie tereny, na którym położony jest szlak należą do samorządu zakopiańskiego. Choć wiedzie on skrajem parku narodowego, to jest wolny od opłat. Od 2004 roku Droga pod Reglami została oznaczona czarnym szlakiem turystycznym. Od 2017 roku jej początek zaczyna się pod skocznia narciarską „Wielka Krokiew”.
Jak przebiega Droga pod Reglami?
Jeszcze do 2017 roku można było odbyć pełną trasę od Kuźnic, aż do Doliny Kościeliskiej. Na skutek rozbudowy Centralnego Ośrodka Sportu w Zakopanem część szlaku od Kuźnic została jednak zamknięta. To sprawia, że obecnie szlak zaczyna się pod skocznią narciarską „Wielka Krokiew”. Oto wszystkie przystanki na Drodze pod Reglami:
- Wielka Krokiew
- wylot Doliny Białego (0,9 km)
- wylot Doliny Spadowiec (1,3 km)
- wylot Doliny ku Dziurze (1,9 km)
- wylot Doliny Strążyskiej (2,3 km)
- wylot Suchego Żlebu (3,3 km)
- wylot Doliny za Bramką (3,7 km)
- wylot Małego Żlebka (4,1 km)
- wylot Doliny Małej Łąki (4,9 km)
- przysiółek Gronik (5,3 km)
- przysiółek Nędzówka (6,7 km)
- wylot Staników Żlebu (7 km)
- wylot Doliny Kościeliskiej – Kiry (8 km)
Droga pod Reglami biegnie u stóp wzniesień reglowych: Krokiew, Sarnia Skała, Łysanki i Hruby Regiel. To właśnie stąd pochodzi jego nazwa. Dla osób wytrwałych, które nie zmęczą się powyższą trasą, ciekawą opcją jest kontynuowanie spaceru zielonym szlakiem łączącym wyloty Doliny Kościeliskiej i Doliny Lejowej z Siwą Polana w Dolinie Chochołowskiej. Najwyższy punkt Drogi pod Reglami to wylot Staników Żlebu położony na wysokości 997 m n.p.m.
W jaki sposób można pokonać ten szlak?
Droga pod Reglami przez większość trasy oferuje nieutwardzoną, ale szeroką i ubitą nawierzchnię upstrzoną licznymi kamykami. Jest to popularny szlak pieszy, aczkolwiek trasę z powodzeniem można pokonać także na rowerze, pod warunkiem, że jest to rower wyposażony w opony przystosowane do jazdy w terenie. Wielu turystów odwiedzających Zakopane w okresie wiosenno-letnim decyduje się na wypożyczenie roweru, aby pokonać tą malowniczą trasę. Szlak przyciąga również biegaczy, którzy chcą zafundować sobie trening crossowy. W okresie zimowym z kolei, Droga pod Reglami może być pokonana na nartach biegowych. W tej okolicy organizuje się także kuligi.
Ile czasu potrzebujemy na pokonanie Drogi pod Reglami
Piesza wędrówka umiarkowanym tempem pozwala pokonać 8-kilometrową Drogę Pod Reglami w czasie ok. 2 – 2,5 h. Przy dobrym tempie spokojnie można przejść trasę nawet o pół godziny szybciej. Z kolei zaprawieni w treningach crossowych biegacze są w stanie pokonać cały ten szlak w czasie krótszym niż godzina. Jeszcze mniej czasu zajmie natomiast przejażdżka rowerem. Warto wspomnieć, że czarny szlak Drogi pod Reglami może być kontynuowany zielonym szlakiem łączącym wylot Doliny Kościeliskiej z Siwą Polaną w Dolinie Chochołowskiej. Jest to jednak teren Tatrzańskiego Parku Narodowego, co oczywiście oznacza, że wstęp wymaga uiszczenia opłaty. Na terenie TPN ograniczona jest także możliwość jazdy rowerem. Należy sprawdzić, które szlaki są dostępne dla cyklistów.
Jakie zalety posiada ten szlak turystyczny?
Droga pod Reglami to bardzo przyjemny szlak turystyczny, na którym nie spotkamy żadnych trudności technicznych. Jest idealny także dla osób, które po raz pierwszy jadą w góry i nie chcą od razu zdobywać szczytów, ale zbudować kondycję na wędrówkach, a jednocześnie podziwiać widoki. Co ważne, nawet jeśli ktoś poczuje zmęczenie, może łatwo zejść z trasy i przejść do ulicy Strzelców Podhalańskich, przez którą normalnie kursują busy oraz komunikacja miejska. W okolicy znajdują się także sklepy oraz punkty gastronomiczne. Plusem jest także możliwość wynajęcia rowerów, ponieważ w Zakopanem mamy kilka działających wypożyczalni usytuowanych niedaleko Drogi pod Reglami.