Dwór w Łopusznej

Dwór w Łopusznej
Dwór w Łopusznej

Dwór w Łopusznej powstał w latach 1787-1790 i składa się z pięknego, drewnianego dworu będącym typowym wiejskim dworem szlacheckim. Dwór w Łopusznej nakryty jest czterospadowym, gontowym dachem z kolumnowym gankiem i barokową facjatką. Do dworu przynależą zabudowania gospodarcze w tym kuchnia dworska, piwnica oraz chałupa Klamerusów.

Pierwszymi właścicielami Dworu w Łopusznej byli Lisiccy, a dokładniej Romuald Lisicki – konfederat barski. Później przejęli go Tetmajerowie, następnie przeszedł w ręce Lgockich.

Niezależnie od właścicieli, za każdym razem dwór w Łopusznej był ostoją polskości.

Najstarszy drukowany opis dworu znajduje się w wydanym w roku 1851 dziele Dziennik podróży do Tatrów Seweryna Goszczyńskiego, poety doby romantyzmu, belwederczyka, uczestnika powstania listopadowego i spiskowca, który po klęsce powstania schronił się w Łopusznej.

W 1832 r. Seweryn Goszczyński. opisał dwór takimi słowami:
“Dom drewniany w stylu rodzimym wszystkich naszych dworów szlacheckich, obszerny, porządnie i mocno postawiony, przyozdobiony gankiem, jak wszystkie nasze ganki, a na ganku poboczne ławki do siedzenia, jak to wszędzie widzimy […]. Przed domem dziedziniec przestronny, mający po lewej ręce domu drugi domek mniejszy, czyli oficynkę, gdzie kuchnia i mieszkanie służących, z prawej osłoniony budowlami gospodarskimi”.

Dwór w Łopusznej od 1978 roku jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego i znajduje się w nim Muzeum Kultury Szlacheckiej prezentujące dawną siedzibę średniozamożnej szlachty.

W roku 1980 Muzeum Tatrzańskie zakupiło zabytkowy dom oznaczony numerem 105 należący do rodu Klamerusów i wybudowany w roku 1887 przez Jana Klamerusa “Sowa”.

Dom Klamerusów urządzono głównie eksponatami zakupionymi we wsi. Dom składa się z kilku dobrze wyposażonych pomieszczeń: sieni, kuchni zwanej izbecką, “dużej izby” oraz pomieszczeń gospodarczych: strychu i komory, przybudowanej z tyłu domu.

Od grudnia 2014 roku w w Dworze w Łopusznej można oglądać ekspozycję poświęconą rodzinie Tetmajerów, z której wywodzą się tak znane postaci polskiej kultury, jak poeta Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy malarz Włodzimierz Tetmajer. Obejrzeć można m.in. wnętrze kuchni dworskiej oraz ekspozycję etnograficzną wnętrz podhalańskich z XIX w rodziny, która była mocno związana z Podhalem, głównie z Ludźmierzem, Łopuszną i Ochotnicą.

 

Dwór w Łopusznej leży na Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce

Dwór w Łopusznej Dojazd

Adres: Gorczańska 2, 34-432 Łopuszna
Dwór w Łopusznej znajduje się kilkaset metrów od głównej drogi nr 969 z Nowego Targu do Szczawnicy. Jadąc z Nowego Targu skręć w lewo – drogowskaz stoi przy drodze.

Dwór w Łopusznej Godziny Otwarcia:

Dwór w Łopusznej jest czynny w dniach: środa-niedziela 10:00-16:00

Dwór w Łopusznej Cennik:

bilet normalny 6,00 zł
bilet ulgowy 4,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 30 zł + bilety wstępu

 

Dwór w Łopusznej Mapa

 

Dwór w Łopusznej Zdjęcia

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here