Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie
Muzeum Tatrzańskie

Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem mieści się przy ulicy Krupówki 10.

Muzeum Tatrzańskie dokumentuje bogactwo przyrody w tym piękno Tatr, kulturę i historię mieszkańców Podhala czyli Górali oraz aktywnie uczestniczy w działaniach związanych z turystyką w Tatrach.

W ramach działalności Muzeum Tatrzańskie wspiera ochronę Tatr i Podhala oraz prowadzi badania nad tym rejonem dzięki czemu cały czas zwiększa ilość posiadanych eksponatów.

Wszystko zaczęło się w roku 1889 od powołania Towarzystwa Muzeum Tatrzańskiego które zajęło się zbieraniem środków na jego otwarcie oraz zakupienie eksponatów. W tym samym roku pokazano pierwszą wystawę. Patronem muzeum został Chałubiński, który był wielkim miłośnikiem Tatr i kultury góralskiej.

Zbiory Muzeum Tatrzańskiego obejmują przedmioty pochodzące z głównie z XIX i XX wieku chociaż spotkać można także przedmioty z XVIII wieku.

Wśród kolekcji Muzeum Tatrzańskiego znajduje się: zbiór dziewiętnastowiecznego stroju kobiecego z okolic Czorsztyna, stroje z Podhala, Spiszu i Orawy a także bogato zdobione technikami snycerskimi przedmioty używane w życiu codziennym.

Kolekcja Muzeum Tatrzańskiego zawiera okazy geologiczne, etnograficzne, materiały archiwalne i biblioteczne a także przyrodnicze zarówno flory i fauny takie jak: zbiór mchów zebrany przez dra Tytusa Chałubińskiego, małże z rodziny Megalodontidae zebrane i opisane przez prof. Andrzeja Gaździckiego oraz zbiór ptaków Antoniego Kocyana.

Obecnie w Muzeum Tatrzańskim na stałe znajdują się trzy ekspozycje:

  • przyrodnicza
  • etnograficzna
  • historyczna

W muzeum znajduje się także biblioteka oraz czytelnia, w której znajduje się wiele unikalnych zbiorów i książek (dostęp do najcenniejszych dzieł mają tylko osoby upoważnione).

Muzeum Tatrzańskie Cennik

Godziny otwarcia:
środa-sobota 9:00-17:00
niedziela od 9:00-15:00

Cennik:
bilet normalny 7,00 zł

bilet ulgowy 5,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 40 zł + bilety wstępu

Dzięki zgromadzeniu bogatej kolekcji eksponatów zaczęto otwierać filie muzeum poświęcone konkretnym aspektom i osobom związanym z kulturą góralską

Warto odwiedzić poszczególne filie Muzeum Tatrzańskiego:

 

 Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Galeria Sztuki XX wieku w Willi Oksza

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Zagroda Korkoszów w Czarnej Górze

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Galeria Władysława Hasiora

Dwór w Łopusznej

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here