Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem
Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem

Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem zwany Starym Kościołem znajduje się przy najstarszej ulicy w Zakopanem – ulicy Kościeliskiej i jest najstarszym drewnianym obiektem sakralnym zbudowanym w Zakopanem.

Drewniany budynek kościoła został wybudowany przez góralskich cieśli pod kierunkiem Sebastiana Gąsienicy – Sobczaka w 1847 roku a jego budowę sfinansowała Klementyna ze Sławińskich Homolacsowa. Pierwotnie kościół był pod wezwaniem św. Klemensa a wezwanie Matki Bożej Częstochowskiej przyjął w 1930 roku .

Stary Kościół jest budynkiem w całości wykonanym z drewna modrzewiowego, o konstrukcji zrębowej z zamkniętym prezbiterium, oszalowanych zewnątrz i wewnątrz pionowo ułożonymi deskami i dwuczęściowej nawy, która łączy się z kruchtą.

W latach 1850–1851  z inicjatywy ks. Józefa Stolarczyka kościół został rozbudowany o charakterystyczną wieżę. Na ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej, która jest też patronką świątyni.

Wnętrze zdobią również ludowe świątki oraz malowidła. Droga Krzyżowa malowana na szkle wykonana przez Ewelinę Pęksową. Trzy ołtarze, zostały wykonane przez ludowego rzeźbiarza Wojciecha Kułacha z Gliczarowa. W 2003 r. przeprowadzono remont konserwatorski kościoła.

Obecnie kościół jest filią Parafii Najświętszej Rodziny. Obok znajduje się murowana kapliczka Gąsieniców oraz stary Cmentarza Zasłużonych na Pęksowym Brzyzku, na którym spoczywają znani zakopiańczycy oraz osoby zasłużone dla miasta Zakopanego w tym wielu taterników, pisarzy i artystów.

Na cmentarzu znajduje się też murowana kaplica Reginy i Pawła Gąsieniców obecnie pod wezwaniem św. A. Świerada i św. Benedykta, jest to najstarsza budowla sakralna w Zakopanem i pochodzi z roku 1810. Cały obiekt sakralny leży na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.

Stary Kościół – Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem Msze Święte:

Niedziele i święta: 8:30, 10:00, 18:00
Dni powszednie: 8:00

Stary Kościół Matki Bożej Częstochowskiej w Zakopanem ul. Kościeliska 10
(2 min drogi od Krupówek w stronę Kościeliska)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here