Muzeum Jana Kasprowicza Willa Harenda

Jan Kasprowicz
Jan Kasprowicz

Jan Kasprowicz

Jan Kasprowicz żył w latach 1860-1926 był wybitnym polskim poetą, dramaturgiem, krytykiem literacki oraz tłumaczem. Jego twórczość to liczne wiersze, dramaty oraz tłumaczenia literatury anglojęzycznej w tym doskonałe tłumaczenia dzieł Szekspira.

W 1923 roku artysta kupił willę w Zakopanem w której żył wraz z żoną Marią. Willa była ośrodkiem życia kulturalnego w której spotykali się m.in. Witkacy, Gombrowicz, Szymanowski czy Choromański. Z inicjatywy żony – Marii w 1950 roku założono muzeum poświęcone pamięci Jana Kasprowicza.

Muzeum Jana Kasprowicza Willa Harenda

Muzeum Jana Kasprowicza Willa Harenda
Muzeum Jana Kasprowicza Willa Harenda

Muzeum Jana Kasprowicza znajduje się w Willi Herenda w Zakopanem przy ulicy Herenda 12 wraz z pobliskim granitowym mauzoleum wykonanym według Karola Stryjewskiego gdzie została pochowana jego żona oraz umieszczono prochy Kasprowicza.

Willa Herenda jest przykładem typowej góralskiej chaty zbudowanej w stylu zakopiańskim do której wchodzi się przez ganek i otwartą werandę.

W muzeum Jana Kasprowicza można zwiedzić cztery pomieszczenia: jadalnię, salon i sypialnię oraz na poddaszu galerię obrazów Władysława Jarockiego, który był zięciem Jana Kasprowicza.

Dla zwiedzających nie jest dostępna kuchnia i biblioteka, której zbiory zostały przekazane po śmierci artysty do Poznania.

Zbiory muzeum obejmują liczne pamiątki po pisarzu takie jak meble, obrazy, książki, fotografie czy  przedmioty codziennego użytku.

W jadalni znajdują się meble zaprojektowane przez Władysława Jarockiego oraz zbiory ceramiki. Ściany ozdabiają elementy góralskiej sztuki ludowej – malowanki na szkle, zbierane przez Kasprowicza, portrety malowane przez Witkacego.

W salonie znajdują się portrety Kasprowiczów malowane przez Witkacego, popiersie poety wykonane przez Antoniego Popiela i maska pośmiertna zdjęta przez Stanisława Gąsienicę Sobczaka oraz część pozostałego księgozbioru artysty.

W sypialni można podziwiać dzieła sztuki które są autorstwa m.in. Wacława Żaboklickiego, oraz Tymona Niesiołowskiego.

Wnętrze muzeum pozostało praktycznie nienaruszone od czasów kiedy mieszkał tutaj Kasprowicz co tworzy niesamowity klimat zwiedzania.

W pobliżu muzeum znajduje się drewniany kościółek, który został tutaj przeniesiony z Zakrzowa koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Parcelę pod niego przekazała żona – Maria Kasprowicz.

Muzeum w willi Harenda prowadzone jest przez Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Muzeum Jana Kasprowicza Willa Herenda Adres:

Muzeum Jana Kasprowicza Willa Herenda Godziny Otwarcia:

Muzeum Jana Kasprowicza Willa Herenda jest czynne w dniach:

1 maja – 30 października
od wtorku do piątku
9:00 – 16:00
w soboty i niedziele
od 10:00 – 15:30

1 listopada do 30 kwietnia
od wtorku do niedzieli
10:15 – 15:15

W poniedziałki nieczynne

Muzeum Jana Kasprowicza Willa Herenda Cennik:

bilet normalny – 9,50 zł
bilet ulgowy – 7 zł
bilet rodzinny – 7 zł/os (min. 3 osoby)

(Oprowadzanie wliczone jest w cenę biletu)

Muzeum Jana Kasprowicza Mapa

Muzeum Jana Kasprowicza Zdjęcia

Muzeum Jana Kasprowicza Filmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here