Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Kornel Makuszyński
Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński

Kornel Makuszyński żyjący w latach 1884-1953 był jednym z najpopularniejszych pisarzy dla dzieci.

W latach trzydziestych XX wieku napisał najbardziej popularne książki dla dzieci i młodzieży: Przygody Koziołka Matołka, O dwóch takich co ukradli księżyc, Przyjaciel wesołego diabła, Skrzydlaty chłopiec, Wielka brama, Wyprawa pod psem, Szatan z siódmej klasy, List z tamtego świata.

Oprócz tego Kornel Makuszyński był także publicystą i krytykiem teatralnym oraz zajmował się dziennikarstwem pisząc recenzje i felietony do poczytnych czasopismach dzięki czemu stał się jedną z najbardziej znanych postaci w polskim życiu artystyczno-towarzyskim Warszawy. Od 1934 roku drugim domem Kornela Makuszyńskiego i jego drugiej żony Janiny Gluzińskiej stało się Zakopane gdzie spędzali lato i zimę a po II wojnie światowej osiedlili się na stałe.

Kornel Makuszyński w zmarł 31 lipca 1953 roku i został pochowany na zakopiańskim Starym Cmentarzu Zasłużonych na Peksowym Brzyzku.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się na pierwszym piętrze willi Opolanka przy ulicy Tetmajera 15 w Zakopanem.

Muzeum powstało w 1966 roku dzięki zbiorom przekazanym przez Janinę Gluzińską-Makuszyńską będącą wdową po pisarzu.

Zwiedzającym udostępniono cztery pokoje w których znajdują zbiory obejmujące archiwum pisarza m.in. rękopisy, zbiór listów od wybitnych ludzi kultury oraz od wielbicieli, księgozbiór złożony z kolejnych wydań utworów pisarza, piśmiennictwo historycznoliterackie o jego twórczości oraz literaturę pamiętnikarską a także obrazy i rzeźby znanych polskich artystów, zabytkowe meble i dzieła dawnej sztuki użytkowej.

Archiwum pisarza to nie tylko rękopisy samego Kornela Makuszyńskiego ale i bogaty zbiór listów od wybitnych literatów, malarzy, muzyków, ludzi teatru, uczonych, polityków, a także obfita korespondencja od czytelników. Archiwum uzupełniają wycinki prasowe i zbiór fotografii.

Kolekcja sztuki obejmuje zbiór obrazów i rzeźb znanych polskich artystów. Obrazy m.in.  Juliana Fałata, Włodzimierza Jarockiego, Fryderyka Pautscha, Kazimierza Sichulskiego, Władysława Skoczylasa, Stanisława Wyspiańskiego oraz rzeźby Konstantego Laszczki i Henryka Kuny.

Ekspozycja zawiera także zabytkowe meble przeważnie w stylu biedermeier, dawną tkaninę artystyczną (dywan wschodni, modlitewnik perski, parawan japoński), sprzęty codziennego użytku jak; lampy, zegary, szkło polskie i francuskie, porcelana chińską, angielską, saską, miśnieńską oraz kolekcję sztuki i pamiątek osobistych. Ponadto muzeum zawiera projekty ilustracji do książek oraz wiele rysunków – podziękowań dla pisarza od dzieci z całej Polski. Niestety wiele cennych przedmiotów oraz duża biblioteka Makuszyńskich została zniszczona w czasie II wojny światowej.

W 1955 roku przed willą odsłonięto pomnik Kornela Makuszyńskiego wraz z postacią Koziołka Matołka który był jednym z najbardziej lubianych książkowych bohaterów artysty.

Pomnik Koziołka Matołka

Pomnik Koziołka Matołka znajduje się przed willą Opolanka wraz z pomnikiem Kornela Makuszyńskiego.

Pomnik Koziołka Matołka Zakopane
Pomnik Koziołka Matołka Zakopane

Gdzie znajduje się Muzeum Kornela Makuszyńskiego ?

Muzeum Kornela Makuszyńskiego mieści się na pierwszym piętrze willi Opolanka przy ulicy Tetmajera 15 w Zakopanem.

Muzeum Kornela Makuszyńskiego Godziny otwarcia:

Muzeum Kornela Makuszyńskiego czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00

Muzeum Kornela Makuszyńskiego Cennik:

bilet normalny 6,00 zł
bilet ulgowy 4,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here