Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba
Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba

Muzeum Stylu Zakopiańskiego Willa Koliba znajduje się przy najstarszej z Zakopiańskich ulic – ulicy Kościeliskiej będąca pierwszym budynkiem wybudowanym w stylu zakopiańskim według projektu Stanisława Witkiewicza.

Willa Koliba stylem budowy otwiera dwudziestoletnią historię stylu zakopiańskiego. Stanisław Witkiewicz po willi Koliba zaprojektował kilka drewnianych zakopiańskich domów a także wykonywał meble i różne przedmioty codziennego użytku. Część wyposażenia kościoła parafialnego p.w. Najświętszej Rodziny, projekt kaplicy p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Jaszczurówce a także murowany gmach główny Muzeum Tatrzańskiego jest autorstwa projektu Witkiewicza.

Willa Koliba powstała pod koniec XIX wieku a dokładnie w 1893 roku a jej fundatorem był zafascynowany góralszczyzną Zygmunt Gnatowski który postanowił wybudować dom letni w Zakopanem. W tamtych czasach do Zakopanego zawitała architektura w stylu tyrolskim i szwajcarskim a Witkiewicz chciał uchronić Podhale od obcych stylistycznie budowli i w ten sposób powstał styl zakopiański.

W grudniu 1993 r. w willi Koliba otwarto Muzeum Stylu Zakopiańskiego będącego filią Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza w Willi Koliba udostępnia 5 pokoi w najstarszej części budynku: na parterze, salon, jadalnię, sypialnię oraz pokój Zygmunta Gnatowskiego i pokój służącego na piętrze willi.

Wnętrze zostało wyposażone w meble i sprzęty, a także specjalnie zaprojektowane piece kaflowe, karnisze, zasłony, a nawet drobne przedmioty kowalskie, jak klamki i wykładki zamków pochodzą z okresu największego rozkwitu stylu zakopiańskiego na przełomie XIX i XX w.

Wnętrze muzeum aranżował Władysław Hasior. Pokój Zygmunta Gnatowskiego zwany „izbą góralską” został wypełniony zbiorami etnograficznymi. Niezwykle ciekawa jest ekspozycja przedmiotów codziennego użytku takich jak czerpaki czy też dzbanki, wazony, formy do masła i oscypka oraz łyżki a także rzeźbione figurki, instrumenty, serwetki, przeróżne makatki i kilimy. Na szczególną uwagę zasługują nie tylko sprzęty i drobiazgi rzemiosła artystycznego ale przede wszystkim meble, zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza, Wojciecha Brzegę oraz Stanisława Barabasza. Są to arcydzieła z drewna, które nadają pomieszczeniom szczególnego zakopiańskiego charakteru. W jednym z pokoi znajduje się miniaturowa wersja willi Koliba a także szkice różnych projektów Witkacego oraz jego portrety namalowane przez Jacka Malczewskiego.

Muzeum Stylu Zakopiańskiego jest jedynym w Polsce miejscem, gdzie można poznać historię i dokonania pierwszej teoretycznie opracowanej i praktycznie realizowanej koncepcji polskiego stylu narodowego, opartego na budownictwie i zdobnictwie górali podhalańskich.

Mimo, że eksponaty są opisane, ich ilość może przytłaczać dlatego jest możliwość zwiedzania muzeum z przewodnikiem dzięki czemu można poznać i zrozumieć historię Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza.

Willa Koliba –

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza w Willi Koliba Godziny otwarcia:

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza w Willi Koliba jest czynne w dniach:

środa-sobota 9:00-17:00
niedziela 9:00-15:00

Muzeum Stylu Zakopiańskiego im S. Witkiewicza w Willi Koliba Cennik:

normalny 7,00 zł
ulgowy 5,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

Bilet łączony (Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba oraz Muzeum Stylu Zakopiańskiego – Inspiracje):
normalny 10,00 zł, ulgowy 8,00 zł

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here