Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego
Muzeum Powstania Chochołowskiego

Muzeum Powstania Chochołowskiego znajduje się w zabytkowej Chałupie Bafiów w Chochołowie, naprzeciwko Kościoła św. Jacka.

Chałupa Bafiów została wybudowana w 1798r. a przebudowana niecałe sto lat później.

Chałupa to typowa dla budownictwa podhalańskiego w całości drewniana wykonana z płazów o konstrukcji zrębowej. Chałupa posiada sień, izbę “czarną”, izbę “białą”, komorę, wyżkę nad komorą.

Muzeum Powstania Chochołowskiego powstało w 1978 roku i jest oddziałem Muzeum Tatrzańskiego.

Muzeum prezentuje dzieje powstania z 1846 roku określane jako “poruseństwo” chochołowskie , które to było ważnym wydarzeniem w dziejach Chochołowa. Ekspozycja wchodzą eksponaty dotyczące powstania, między innymi broń i dokumenty. Wnętrze urządzone jest na wzór typowego góralskiego domu wiejskiego z połowy XIX wieku. W izbie „czarnej”, gdzie toczyło się życie codzienne rodziny, są sprzęty niezbędne do wykonywania prac gospodarskich i codziennego użytku. Izba „biała”, zwana „paradną”, ma charakter odświętny – jest jasna, wyposażona w zdobione sprzęty, obrazy na szkle, ceramikę oraz dzieła sztuki, poezji i prozy czyli przedmioty świadczące o zamożności gospodarzy.

Powstanie Chochołowskie

Powstanie Chochołowskie wybuchło 21 lutego 1846 roku gdy wieczorem uzbrojeni górale pod wodzą Andrusikiewicza i księdza Kmietowicza uderzyli na posterunek austriackiej straży granicznej w Chochołowie. Powstańcom udało się zdobyć kilka posterunków a także zniszczyli słupy graniczne. Po niedługim czasie powstanie zostało stłumione przez oddział stacjonujący w Nowym Targu. W powstaniu zostali ranni przywódcy – ksiądz Kmietowicz i Andrusikiewicz. Przywódcy i uczestnicy powstania chochołowskiego ponieśli surowe kary. Wielu z nich znalazło się w więzieniach Spielbergu, Kufsteinu i Wiśnicza. Ksiądz Kmietowicz otrzymał wyrok śmierci, zamieniony później na wieloletnie więzienie. Andrusikiewicza i innych pojmano i skazano na kary ciężkiego więzienia. Wszystkich uwolniła rewolucja 1848 roku zwana „Wiosną Ludów”. W powstaniu brał udział znany góral Jan Krzeptowski „Sabała”.

Muzeum Powstania Chochołowskiego znajduje się na słynnym Szlaku Architektury Drewnianej w Małopolsce.

Muzeum Powstania Chochołowskiego Adres:

Chochołów 75, 34-513 Chochołów

Muzeum Powstania Chochołowskiego Godziny otwarcia:

Muzeum Powstania Chochołowskiego jest czynne w dniach: środa-niedziela od 10:00-14:00

Muzeum Powstania Chochołowskiego Cennik:

bilet normalny 6,00 zł
bilet ulgowy 4,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

Telefon: 18 201 52 05

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here