Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Zagroda Sołtysów w Jurgowie

Zagroda Sołtysów w Jurgowie
Zagroda Sołtysów w Jurgowie

We wsi Jurgów będącej najbardziej wysuniętą na południowy zachód wsią polskiego Spisza pod numerem 215 znajduje się Zagroda Sołtysów.

Zagroda Sołtysów w Jurgowie została wybudowana w 1861r. przez pradziada ostatniego właściciela, Jakuba Sołtysa. Od tamtych lat Zagrodę Sołtysów dziedziczyli kolejni potomkowie rodziny do roku 1982 w którym zagrodę wykupiło Muzeum Tatrzańskie z przeznaczeniem na ekspozycję etnograficzną ukazującą ubogie gospodarstwo spiskie z przełomu XIX i XX wieku.

Zagroda Sołtysów składa się z części mieszkalnej i zabudowań gospodarczych zbudowanych pod jednym dachem. Część mieszkalna przykryta jest półszczytowym dachem podbitym gontami, a część gospodarcza – dachem dwuspadowym.

Część mieszkalna składa się z; sieni, izby i komory.

Sień został zbudowany z okrąglaków w którym stoi sąsiek, naczynia bednarskie związane z pasterstwem: putnie na wodę, konewki, rajtopki na mleko, i inne przedmioty potrzebne w gospodarstwie. Izba jest miejscem gdzie spano, przygotowywano posiłki i przyjmowano gości. Ściany izby zbudowano z płazów, a pod powałą biegnie belka sosrąb z wyrzeźbioną datą budowy i motywem rozety. Urządzenie izby jest skromne – piec, który niegdyś miał otwarte palenisko i gotowano na nim, stawiając garnki, używając jako podkładki żelaznych trójnogów, drajfusów, łóżko, półka na naczynia, ławy oraz stół, nad którym wisiały dawniej obrazy na szkle, zastąpione później oleodrukami. Ozdobą izby są makatki i powieszone nad stołem zdobione fajansowe naczynia. Rolę szafy pełnią żerdki wiszące nad łóżkiem i koło pieca. W izbie znajduje się warta uwagi kolekcja tradycyjnych strojów jurgowskich pochodzących z końca XIX i początku XX wieku – jednej z odmian strojów spiskich, noszonych przez mieszkańców Jurgowa i okolicznych miejscowości zarówno zamożnych, jak i ubogich mieszkańców wsi.

Część gospodarcza zagrody Sołtysów to drewutnia zwana jatą, owczarnia, boisko i stajnia.

Zbudowano je z okrąglaków świerkowych, a dwuspadowy dach pokryto dranicami. Jata służyła za skład drewna i miejsce gdzie przechowywano sanki-gnatki, a często i nie używany latem sprzęt tkacki. Owczarnia mogła pomieścić blisko 30 owiec. Na klepisku boiska odbywała się młocka przy pomocy cepów – tu wykonywano też niektóre prace związane z obróbką lnu.

Zagroda Sołtysów Godziny otwarcia:

Zagroda Sołtysów w Jurgowie jest czynna w dniach: środa-niedziela od 10:00-14:00

Zagroda Sołtysów Cennik:

bilet normalny 6,00 zł
bilet ulgowy 4,50 zł

Zwiedzanie z przewodnikiem: 20 zł + bilety wstępu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here